адыгабзэ » нэмыцыбз   Генитив


99 [тiокiиплiырэ пшiыкiубгъурэ]

Генитив

-

99 [neunundneunzig]

Genitiv

99 [тIокIиплIырэ пшIыкIубгъурэ]

Генитив

-

99 [neunundneunzig]

Genitiv

Click to see the text:   
адыгабзэDeutsch
синыбджэгъу (пшъашъэ) ичэтыу di- K---- m----- F------n
синыбджэгъу (кIалэ) ихь de- H--- m----- F------s
сисабыймэ яджэгуалъэх di- S---------- m----- K----r
   
Мы палътэур сиIофшIэгъу (хъулъфыгъ) ий. Da- i-- d-- M----- m----- K-------.
Мы машинэр сиIофшIэгъу (бзылъфыгъ) ий. Da- i-- d-- A--- m----- K-------.
Мы IэшIагъэр сиIофшIэгъумэ яй. Da- i-- d-- A----- m----- K-------.
   
Джанэм чыIур къыхэтхъыгъ. De- K---- v-- d-- H--- i-- a-.
Гаражым иIункIыбзэ кIодыгъэ. De- S-------- v-- d-- G----- i-- w--.
СиIэшъхьэтет икомпьютер къэкъутагъ. De- C------- v-- C--- i-- k-----.
   
Хэта мы пшъэшъэжъыем янэ-ятэхэр? We- s--- d-- E----- d-- M-------?
Сыдэущтэу ащ янэ-ятэхэм яунэ сынэсын слъэкIыщт? Wi- k---- i-- z-- H--- i---- E-----?
Унэр урамым ыкIэм тет. Da- H--- s---- a- E--- d-- S-----.
   
Швейцарием икъэлэ шъхьаIэ таущтэу еджэхэра? Wi- h---- d-- H--------- v-- d-- S------?
Мы тхылъым сыд шъхьэу иIэр? Wi- h---- d-- T---- v-- d-- B---?
Гъунэгъумэ якIэлэцIыкIумэ сыда ацIэхэр? Wi- h----- d-- K----- v-- d-- N-------?
   
Сыдигъуа кIэлэцIыкIумэ ягъэпсэфыгъор? Wa-- s--- d-- S---------- v-- d-- K------?
Сыдигъуа врачыр сымаджэмэ яплъынэу зыригъажьэрэр? Wa-- s--- d-- S----------- v-- d-- A---?
Музеир сыд сыхьатхэр ары зылажьэхэрэр? Wa-- s--- d-- Ö------------- v-- d-- M-----?