адыгабзэ » норвежыбз   Генитив


99 [тiокiиплiырэ пшiыкiубгъурэ]

Генитив

-

99 [nittini / ni og nitti]

Genitiv

99 [тIокIиплIырэ пшIыкIубгъурэ]

Генитив

-

99 [nittini / ni og nitti]

Genitiv

Click to see the text:   
адыгабзэnorsk
синыбджэгъу (пшъашъэ) ичэтыу mi- v------- k--- / k----- t-- v------ mi
синыбджэгъу (кIалэ) ихь mi- v---- h--- / h----- t-- v----- m-n
сисабыймэ яджэгуалъэх mi-- b---- l------ / l-------- t-- b---- m--e
   
Мы палътэур сиIофшIэгъу (хъулъфыгъ) ий. De- e- k---- t-- k-------- m--.
Мы машинэр сиIофшIэгъу (бзылъфыгъ) ий. De- e- b---- t-- k-------- m--.
Мы IэшIагъэр сиIофшIэгъумэ яй. De- e- m-- k------- j---. / D-- e- j----- t-- k-------- m--.
   
Джанэм чыIур къыхэтхъыгъ. Kn----- i s------ e- b----.
Гаражым иIункIыбзэ кIодыгъэ. Nø------ t-- g------- e- b----.
СиIэшъхьэтет икомпьютер къэкъутагъ. Da---------- t-- s----- e- ø------.
   
Хэта мы пшъэшъэжъыем янэ-ятэхэр? Hv-- e- f--------- t-- j----? / H--- e- j----- f-------?
Сыдэущтэу ащ янэ-ятэхэм яунэ сынэсын слъэкIыщт? Hv----- k----- j-- t-- h----- f-------- h--?
Унэр урамым ыкIэм тет. Hu--- e- i e---- a- g---.
   
Швейцарием икъэлэ шъхьаIэ таущтэу еджэхэра? Hv- h---- h---------- i S-----?
Мы тхылъым сыд шъхьэу иIэр? Hv- e- b----- t-----?
Гъунэгъумэ якIэлэцIыкIумэ сыда ацIэхэр? Hv- h---- n------- b---? / H-- h---- b---- t-- n------?
   
Сыдигъуа кIэлэцIыкIумэ ягъэпсэфыгъор? Nå- e- b----- s---------? / N-- e- s---------- t-- b----?
Сыдигъуа врачыр сымаджэмэ яплъынэу зыригъажьэрэр? Hv- e- l----- k--------? / H-- e- k--------- t-- l----?
Музеир сыд сыхьатхэр ары зылажьэхэрэр? Hv- e- å------------ t-- m-----? / H-- e- m------ å-----------?