dansk » amharisk   Imperativ 2


90 [halvfems]

Imperativ 2

-

90 [ዘጠና]
90 [zet’ena]

የትእዛዝ አንቀጽ 2
yeti’izazi ānik’ets’i 2

90 [halvfems]

Imperativ 2

-

90 [ዘጠና]
90 [zet’ena]

የትእዛዝ አንቀጽ 2
yeti’izazi ānik’ets’i 2

Klik for at se teksten:   
danskአማርኛ
Barber dig! ተላ-/ጪ-
t-------/c---!
Vask dig! ታጠ-/ቢ-
t------/b-!
Red dit hår! አበ--/ሪ-
ā-------/r-!
   
Ring! ደው-- ይ----
d------ y-------!
Begynd! ጀም-- ይ----
j------ y-------!
Hold op! አቁ-- ያ---
ā------ y------!
   
Lad være! ተወ-- ይ----
t------ y-------!
Sig det! ተና---- ይ-----
t---------- y---------!
Køb det! ግዛ-- ይ----
g------ y-------!
   
Vær aldrig uærlig! በፍ-- የ----- እ------
b---------- y----------- i----------!
Vær aldrig fræk! በፍ-- እ--- እ------
b---------- i------- i----------!
Vær aldrig uhøflig! በፍ-- ት-- ያ----- እ------
b---------- t----- y------------ i----------!
   
Vær altid ærlig! ሁል-- ታ-- ይ---
h------- t------ y-----!
Vær altid rar! ሁል-- ጥ- ይ---
h------- t---- y-----!
Vær altid høflig! ሁል-- ት-- ይ---
h------- t----- y-----!
   
Kom godt hjem! በሰ-- ቤ-- ይ----
b------- b----- y-------!
Pas godt på dig selv! እራ--- ይ----
i-------- y---------!
Besøg os snart igen! በቅ-- ደ--- ይ-----
b-------- d------- y----------!