dansk » kannada   Imperativ 1


89 [niogfirs]

Imperativ 1

-

೮೯ [ಎಂಬತ್ತೊಂಬತ್ತು]
89 [Embattombattu]

ವಿಧಿರೂಪ ೧
vidhirūpa 1.

89 [niogfirs]

Imperativ 1

-

೮೯ [ಎಂಬತ್ತೊಂಬತ್ತು]
89 [Embattombattu]

ವಿಧಿರೂಪ ೧
vidhirūpa 1.

Klik for at se teksten:   
danskಕನ್ನಡ
Du er så doven! – Vær dog ikke så doven! ನೀ-- ತ---- ಸ-----. ಅ---- ಸ------------- !
N--- t---- s-----. A--- s---------------!
Du sover så længe! – Sov dog ikke så længe! ನೀ-- ತ---- ನ----- ಮ--------. ಅ---- ನ----- ಮ------
N--- t---- n---- m--------. A--- n---- m-------!
Du kommer så for sent – kom dog ikke så sent! ನೀ-- ತ---- ತ----- ಬ-------. ಅ---- ತ----- ಬ-----
N--- t---- t------- b--------. A--- t------- b-------!
   
Du griner så højt! – Grin dog ikke så højt ನೀ-- ತ---- ಜ----- ನ-------. ಅ---- ಜ----- ನ---- !
N--- t---- j----- n--------. A--- j----- n-------!
Du taler så lavt – tal dog ikke så lavt! ನೀ-- ತ---- ಮ------- ಮ-----------. ಅ---- ಮ------- ಮ---------
N--- t---- m------- m------------. A--- m------- m-----------!
Du drikker for meget – drik dog ikke så meget! ನೀ-- ತ---- ಕ----------. ಅ---- ಹ----- ಕ--------.
N--- t---- k----------. A--- h---- k----------.
   
Du ryger for meget – ryg dog ikke så meget! ನೀ-- ತ---- ಧ----- ಮ--------. ಅ---- ಧ----- ಮ------
N--- t---- d-------- m--------. A--- d-------- m-------!
Du arbejder for meget – arbejd dog ikke så meget! ನೀ-- ತ---- ಕ--- ಮ--------. ಅ---- ಕ--- ಮ------
N--- t---- k----- m--------. A--- k----- m-------!
Du kører så hurtigt – kør dog ikke så hurtigt! ನೀ-- ಗ-------- ತ---- ವ------ ಓ---------. ಅ---- ವ------ ಓ-------
N--- g-------- t---- v------- ō---------. A--- v------- ō--------!
   
Stå op, hr. Müller! ಎದ------ ಮ------ ಅ--- !
E------ m----- a----!
Sæt dig, hr. Müller! ಕು----------- ಮ------ ಅ--- !
K----------- m----- a----!
Bliv siddende hr. Müller! ಕು--------- ಇ--- ಮ------ ಅ----
K---------- i--- m----- a----!
   
Vær tålmodig! ಸ್---- ಸ-----------
S----- s------------!
Tag dig tid! ನಿ--- ಬ-------- ಸ-- ತ----------- !
N----- b-------- s----- t----------!
Vent et øjeblik! ಒಂ-- ನ---- ಕ------
O--- n----- k-----!
   
Vær forsigtig! ಹು-------- !
H---------!
Vær punktlig! ಸಮ----- ಸ------ ಬ---- !
S-------- s------- b----!
Vær ikke dum! ಮೂ------------
M---------------!