eesti » inglise UK   Kuud


11 [üksteist]

Kuud

-

+ 11 [eleven]

+ Months

Vajutage teksti nägemiseks:   
eestiEnglish UK
jaanuar Ja----y +
veebruar Fe-----y +
märts Ma--h +
   
aprill Ap--l +
mai May +
juuni Ju-e +
   
Need on kuus kuud. Th--- a-- s-- m-----. +
Jaanuar, veebruar, märts, Ja------ F-------- M----, +
aprill, mai ja juuni. Ap---- M-- a-- J---. +
   
juuli Ju-y +
august Au---t +
september Se------r +
   
oktoober Oc----r +
november No-----r +
detsember De-----r +
   
Need on samuti kuus kuud. Th--- a-- a--- s-- m-----. +
Juuli, august, september, Ju--- A------ S--------, +
oktoober, november ja detsember. Oc------ N------- a-- D-------. +
   

Ladina keel - elav keel?

Tänapäeval on inglise keel kõige olulisem universaalne keel. Seda õpetatakse üle maailma ja on paljude Rahvaste riigikeel. Varem oli see roll ladina keelel. Ladina keelt rääkisid algselt latiinid. Nad elasid Latiumis, mille keskuseks oli Rooma. Keel levis Rooma impeeriumi laienedes. Vanas maailmas oli ladina keel paljude emakeeleks. Nad elasid Euroopas, Põhja-Aafrikas ja Lähis-Idas. Kuid suuline ladina keel erines klassikalisest ladina keelest. See oli kõnekeel, mida nimetati rahvaladina keeleks. Rooma võimu all olevates piirkonnas leidus erinevaid dialekte. Keskajal arenesid dialektidest riigikeeled. Ladina keelest tulenevaid keeli nimetatakse romaani keelteks.

Sinna alla kuuluvad itaalia, hispaania ja portugali keel. Ka prantsuse ja rumeenia keeled põhinevad ladina keelel. Kuid ladina keel ei surnud tegelikult kunagi välja. 19. sajandil oli see oluline suhtluskeel. Ja see jäi haritlaste keeleks. Ladina keelel on endiselt oluline tähendus tänapäeva teaduses. Paljude tehniliste terminite juured võib leida ladina keelest. Lisaks õpetatakse koolides endiselt ladina keelt kui võõrkeelt. Ja ülikoolid eeldavad sageli ladina keele oskust. Niisiis pole ladina keel surnud, kuigi seda enam ei räägita. Ladina keel on viimastel aastatel taas populaarsust koguma hakanud. Aina rohkem inimesi soovivad ladina keelt õppida. Ladina keelt peetakse endiselt mitmete maade keelte ja kultuuride kujundajaks. Seega olge julge õppima ladina keelt! Audaces fortuna iuvat , julgeid aitab saatus!
Arvake ära, mis keelega tegu on!
_______ kuulub väljamõeldud keelte hulka. Väljamõeldud keeli arendatakse teadlikult, nad järgivad plaani. Sealjuures segatakse kokku elemente erinevatest keeltest. Nii peaksid väljamõeldud keeled võimalikult paljude inimeste jaoks õpitavad olema. _______t tutvustati esmalt 1887. aastal Varssavis. Selle looja oli arsti Ludwik L.Zamenhof (pseudonüüm: Dr. _______, lootja). Ta arvas ebarahulolematuse peapõhjuseks olevat arusaamisprobleemid.

Seetõttu tahtis ta luua neutraalset ja rahvusiühendavat keelt. Täna on _______ tuntuim väljamõeldud keel maailmas. Sellega seostuvad ka eesmärgid nagu sallivus ja inimõigused. _______ on tugevate indoeuroopalike kalduvustega. Suur osa sõnavarast on näiteks romaani päritolu. Inimesed rohkem kui 120 riigist räägivad seda keelt. Nad saavad regulaarselt kokku rühmades ning rahvusvahelistel kongressidel. Õppige _______ keelt ja leidke uusi sõpru!