eesti » inglise UK   Tegevused


13 [kolmteist]

Tegevused

-

+ 13 [thirteen]

+ Activities

Vajutage teksti nägemiseks:   
eestiEnglish UK
Mida Martha teeb? Wh-- d--- M----- d-? +
Ta töötab büroos. Sh- w---- a- a- o-----. +
Ta töötab arvutiga. Sh- w---- o- t-- c-------. +
   
Kus on Martha? Wh--- i- M-----? +
Kinos. At t-- c-----. +
Ta vaatab filmi. Sh- i- w------- a f---. +
   
Mida Peter teeb? Wh-- d--- P---- d-? +
Ta õpib ülikoolis. He s------ a- t-- u---------. +
Ta õpib keeli. He s------ l--------. +
   
Kus on Peter? Wh--- i- P----? +
Kohvikus. At t-- c---. +
Ta joob kohvi. He i- d------- c-----. +
   
Kus nad käia armastavad? Wh--- d- t--- l--- t- g-? +
Kontsertidel. To a c------. +
Nad kuulavad meeleldi muusikat. Th-- l--- t- l----- t- m----. +
   
Kus nad käia ei armasta? Wh--- d- t--- n-- l--- t- g-? +
Diskoteegis. To t-- d----. +
Neile ei meeldi tantsida. Th-- d- n-- l--- t- d----. +
   

Kreoolkeeled

Kas teadsite, et Vaikse ookeani lõuna osas räägitakse saksa keelt? See on tõsi! Teatud Paapua Uus-Guinea ja Austraalia osades räägivad inimesed unserdeutsch 'i. See on kreoolkeel. Kreoolkeeled tekivad erinevate keelte kokkupuutel. See tähendab, et mitu erinevat keelt puutuvad üksteisega kokku. Nüüdseks on paljud kreoolkeeled peaaegu välja surnud. Kuid terves maailmas räägib kreoolkeelt veel 15 miljonit inimest. Kreoolkeeled on alati emakeeled. Pidžinkeel on teissugune. Pidžinkeeled on väga lihtsustatud vormis kõned. Neist on kasu vaid väga lihtsas vormis suhtluseks. Enamik kreoolkeeli pärinevad koloniaalajastust.

Seetõttu põhinevad kreoolkeeled sageli Euroopa keeltel. Üheks kreoolkeele omaduseks on piiratud sõnavara. Kreoolkeeltel on ka oma fonoloogia. Kreoolkeele grammatika on väga lihtsustunud . Keerulisi reegleid kõnelejad lihtsalt eiravad. Iga kreoolkeel on rahvusliku identiteedi oluline osa. Selle tulemusena on kirjutatud palju kreoolkeelset kirjandust. Kreoolkeeltest on eriti huvitatud keeleteadlased. Seda seepärast, et näidata, kuidas keel areneb ning hiljem välja sureb. Niisiis on keele arengut võimalik õppida kreoolkeelte abil. Nad on ka tõestuseks, et keel võib muutuda ja kohaneda. Eriala, mis uurib kreoolkeeli, nimetatakse kreolistikaks või kreoloogiaks. Üks tuntuim kreoolkeelne lause pärineb Jamaicalt. Bob Marley muutis selle lause maailmakuulsaks - kas sa tead seda? See on No woman, no cry! (= Ei, naine, ära nuta!)
Arvake ära, mis keelega tegu on!
_______ keel on emakeeleks umbes 5 miljonile inimesele. See kuulub _______-ugri keelte hulka. Eesti keelega on see lähedalt, ungari keelega väga kaugelt sugulane. Uurali keelena erineb see suuresti indogermaani keeltest. Üheks näiteks on aglutineeriv keeleehitus. See tähendab, et grammatilised funktsioonid väljenduvad liidetud silpide abil. Seeläbi tekivad pikad sõnad, mis _______ keelele nii iseloomulikud on.

Veel üks _______ keele tunnusjoon on tema paljud täishäälikud. _______ keele grammatikas on 15 erinevat käänet. Rõhuasetusel on oluline pikki ja lühikesi häälikuid üksteisest eraldada. _______ kirja- ja kõnekeel eristuvad üksteisest selgelt. Teistes euroopa keeltes ei ole see fenomen nii silmapaistev. Kõik see ei tee _______ keelt päris kindlasti mitte lihtsaks... Kindlatest reeglitest hoitakse aga pidevalt kinni. Ja _______ keele ilu seisneb selles, et see on täiesti loogiline!