eesti » inglise UK   Suurpuhastus


18 [kaheksateist]

Suurpuhastus

-

+ 18 [eighteen]

+ House cleaning

Vajutage teksti nägemiseks:   
eestiEnglish UK
Täna on laupäev. To--- i- S-------. +
Täna on meil aega. We h--- t--- t----. +
Täna koristame me korterit. We a-- c------- t-- a-------- t----. +
   
Ma puhastan vannituba. I a- c------- t-- b-------. +
Mu mees peseb autot. My h------ i- w------ t-- c--. +
Lapsed puhastavad jalgrattaid. Th- c------- a-- c------- t-- b-------. +
   
Vanaema kastab lilli. Gr----- i- w------- t-- f------. +
Lapsed koristavad lastetoa ära. Th- c------- a-- c------- u- t-- c--------- r---. +
Mu mees koristab oma kirjutuslauda. My h------ i- t------ u- h-- d---. +
   
Mina panen riided pesumasinasse. I a- p------ t-- l------ i- t-- w------ m------. +
Ma riputan pesu üles. I a- h------ u- t-- l------. +
Ma triigin pesu. I a- i------ t-- c------. +
   
Aknad on mustad. Th- w------ a-- d----. +
Põrand on must. Th- f---- i- d----. +
Nõud on mustad. Th- d----- a-- d----. +
   
Kes aknad ära peseb? Wh- w----- t-- w------? +
Kes võtab tolmu? Wh- d--- t-- v--------? +
Kes peseb nõud? Wh- d--- t-- d-----? +
   

Keeleõpe varases eas

Tänapäeval on võõrkeeled muutumas üha olulisemaks. Sama kehtib ka tööelus. Seetõttu on võõrkeelte õppijate arv kasvanud. Paljud vanemad sooviks, et ka nende lapsed keeli õpiksid. Seda on kõige parem teha noores eas. Maailmas on juba palju rahvusvahelisi algkoole. Mitmekeelse haridusega lasteaiad on muutumas üha populaarsemaks. Varakult õppimise alustamisel on palju eeliseid. See on tingitud meie aju arenemisest. Meie aju loob keelestruktuure neljanda eluaastani. Antud neurofüsioloogilised seosed aitavad meil õppida. Hilisemas elus ei moodustu uued struktuurid nii lihtsalt. Vanematele lastele ja täiskasvanutele on keelte õppimine on raskem.

Seepärast peaksime toetama meie aju varajast arengut. Lühidalt: mida noorem, seda parem. Samas on ka inimesi, kes kritiseerivad varajast õppimist. Nad kardavad, et mitmekeelsus kurnab väikest last. Peale selle kardavad nad, et laps ei õpi ühtki keelt korralikult selgeks. Need kahtlused ei ole põhjendatud teaduse seisukohast küll. Enamik keeleteadlasi ja neuropsühholooge on optimistlikud. Nende uuringud on andnud positiivseid tulemusi. Lastel on tavaliselt keelekursustel lõbus. Lisaks, kui lapsed õpivad keeli, siis nad ka mõtlevad keeltest. Võõrkeeli õppides õpivad nad paremini tundma ka oma emakeelt. Keeleoskusest on neile kasu terveks eluks. Võibolla on isegi parem alustada keerulisemate keeltega. Kuna lapse aju õpib kiiresti ja intuitiivselt. Tema ajule pole oluline, kas ta talletab hello, ciao või néih hóu !
Arvake ära, mis keelega tegu on!
_______ keel kuulub indoaaria keelte hulka. Seda räägitakse enamikes Põhja- ja Kesk-India osariikides. _______ keel on lähedalt suguluses urdu keelega, mida eelkõige Pakistanis räägitakse. Mõlemad keeled on põhimõtteliselt peaaegu identsed. Oluline erinevus seisneb kirjas. _______ keelt kirjutatakse devanaagaris. Seevastu urdu keel kasutab araabia märgisüsteemi.

_______ keelele on iseloomulikud tema paljud dialektid. Riigi suuruse tõttu eristuvad nad teineteisest osaliselt väga palju. _______ keel on emakeeleks 370 miljonile inimesele. Sinna juurde lisanduvad veel 150 miljonit, kes _______ keelt teise keelena räägivad. Seetõttu kuulub _______ keel enimräägitumate keelte hulka maailmas. See on teisel kohal pärast hiina keelt. See on isegi hispaania ja inglise keelest ees! Ning India mõju maailmas kasvab kiiresti!