eesti » inglise UK   Perekond


2 [kaks]

Perekond

-

+ 2 [two]

+ Family Members

Vajutage teksti nägemiseks:   
eestiEnglish UK
vanaisa th- g---------r +
vanaema th- g---------r +
tema ja tema he a-- s-e +
   
isa th- f----r +
ema th- m----r +
tema ja tema he a-- s-e +
   
poeg th- s-n +
tütar th- d------r +
tema ja tema he a-- s-e +
   
vend th- b-----r +
õde th- s----r +
tema ja tema he a-- s-e +
   
onu th- u---e +
tädi th- a--t +
tema ja tema he a-- s-e +
   
Me oleme perekond. We a-- a f-----. +
Perekond ei ole väike. Th- f----- i- n-- s----. +
Perekond on suur. Th- f----- i- b--. +
   

Kas me kõik räägime aafrika keelt?

Kõik meist pole kunagi Aafrikas käinud. Kuid on võimalik, et iga keel on seal olnud! Paljud teadlased nii igatahes arvavad. Nende arvates pärinevad kõik keeled Aafrikast. Sealt on keeled levinud ülejäänud maailma. Maailmas on kokku üle 6000 erineva keele. Kuid väidetavalt on neil kõigil Aafrika juured. Teadlased on võrrelnud erinevate keelte foneeme. Foneem on sõna väikseim üksus, mis eristab ühe sõna tähendust. Foneemi muutmisel muutub sõna tähendus. Näiteks saab tuua inglise keele. Ingliskeelsed sõnad dip ja tip tähistavad kahte erinevat asja. Seega on inglisekeeles /d/ ja /t/ kaks erinevat foneemi.

Selliseid foneemilisi erinevusi on Aafrika keeltes kõige rohkem. See vähendab järsult, kuid seda tõrksamad saad Aafrikast. Täpselt sealt arvavad teadlased leidvat oma teooriale tõestust. Laienevad populatsioonid muutuvad ühtlasemaks. Äärealadel aga geneetiline mitmekesisus kasvab. See juhtub, kuna ka ‘asunike’ hulk kasvab. Mida vähem uusi geene lisandub, seda ühtlasemaks populatsioon muutub. Erinevate geenikombinatsioonide hulk väheneb. Selle tulemusena muutuvad migreerunud populatsioonid üksteisega sarnasemaks. Teadlased nimetavad seda asutaja efektiks. Kui inimesed lahkusid Aafrikast, võtsid nad kaasa ka oma keele. Kuid rändajata vähenemine tähendas keelele ka vähem uusi foneeme. Nii muutuvad ka individuaalsed keeled aja jooksul ühtsemaks. On tõestatud, et homo sapiens pärineb Aafrikast. Ootame, et näha, kas see käib ka nende keele kohta...
Arvake ära, mis keelega tegu on!
_______a keel kuulub maailma tähtsamate keelte hulka. _______a keelt räägib rohkem kui 300 miljonit inimest enam kui 20 riigis. See afroaasia keel tekkis tuhandeid aastaid tagasi. Keelt räägiti alguses vaid _______a poolsaarel ning hiljem laienes see teistesse riikidesse. _______a kõnekeel erineb kirjakeelest väga tugevalt. _______a keelel on väga palju erinevaid dialekte. Erinevatest piirkondadest keele rääkijaid ei mõista teineteist tihtipeale mitte üldse.

Klassikalist _______a kirjakeelt räägitakse tänapäeval väga vähe. Seda võib näha eelkõige kirjavormis. Huvi _______a keele vastu on viimastel aastatel kõvasti kasvanud. Inimestele tundub eriti põnev _______a kirjapilt. Seda kirjutatakse paremalt vasakule. Kes _______a keelt õppida tahab, peaks tähelepanu pöörama kindlale järjestusele. Kõigepealt hääldus, siis grammatika ja siis kirjutamine. Kes sellest kinni peab, sellel on kindlasti lõbus õppida.