eesti » inglise UK   Rongis


34 [kolmkümmend neli]

Rongis

-

+ 34 [thirty-four]

+ On the train

Vajutage teksti nägemiseks:   
eestiEnglish UK
Kas see on rong Berliini? Is t--- t-- t---- t- B-----? +
Millal rong väljub? Wh-- d--- t-- t---- l----? +
Millal jõuab rong Berliini? Wh-- d--- t-- t---- a----- i- B-----? +
   
Vabandust, kas ma saaksin mööda? Ex---- m-- m-- I p---? +
Ma arvan, et see on minu koht. I t---- t--- i- m- s---. +
Ma arvan, et te istute minu kohal. I t---- y----- s------ i- m- s---. +
   
Kus on magamisvagun? Wh--- i- t-- s------? +
Magamisvagun on rongi tagumises otsas. Th- s------ i- a- t-- e-- o- t-- t----. +
Ja kus on restoranivagun? – Eesotsas. An- w---- i- t-- d----- c--? – A- t-- f----. +
   
Kas ma võin all magada? Ca- I s---- b----? +
Kas ma võin keskel magada? Ca- I s---- i- t-- m-----? +
Kas ma võin üleval magada? Ca- I s---- a- t-- t--? +
   
Millal me piirile jõuame? Wh-- w--- w- g-- t- t-- b-----? +
Kui kaua kestab sõit Berliini? Ho- l--- d--- t-- j------ t- B----- t---? +
Kas rong hilineb? Is t-- t---- d------? +
   
Kas teil on midagi lugeda? Do y-- h--- s-------- t- r---? +
Kas siin saaks midagi süüa ja juua? Ca- o-- g-- s-------- t- e-- a-- t- d---- h---? +
Kas te ärataksite mind palun kell 7.00? Co--- y-- p----- w--- m- u- a- 7 o------? +
   

Beebid on huultelt lugejad!

Kui beebid õpivad rääkima, pööravad nad tähelepanu oma vanemate suule. Selle on selgeks teinud arengupsühholoogid. Imikud hakkavad huultelt lugema umbes kuue kuu vanuselt. Sel moel õpivad nad, kuidas oma suuga helisid moodustada. Kui lapsed aastased, saavad nad juba mõnest sõnast aru. Sellest east alates hakkavad nad taas inimestele silma vaatama. Nii saavad nad palju olulist teavet. Silma vaadates, saavad nad aru, kas nende vanemad on õnnelikud või kurvad. Nad õpivad tundma tunnete maailma. Huvitavaks läheb siis, kui keegi räägib neindega võõrkeeles. Siis hakkavad lapsed taas huultelt lugema. Sel moel õpivad nad ka, kuidas võõrkeeli hääldada. Seega peaks beebidega rääkides neid alati vaadata.

Peale selle vajavad lapsed oma keele arengu tarvis dialoogi. Tihtipeale kordavad vanemad seda, mida beebid ütlevad. Lapsed saavad seega tagasisidet. See on imikutele väga tähtis. Siis nad teavad, et neist saadakse aru. See kinnitus motiveerib lapsi. Nad jätkavad hea meelega rääkima õppimist. Niisiis ei piisa lastele audiolintide mängimisest. Uuringud tõestavad, et lapsed tõesti oskavad huultelt lugeda. Katsetes on näidatud imikutele videoid ilma helita. Näidati nii emakeelseid kui ka võõrkeelseid videoid. Lapsed vaatasid kauem videosid, mis olid nende emakeeles. Seejuures olid nad märgatavalt tähelepanelikumad. Kuid beebide esimesed sõnad on igal pool maailmas samad. ‘Ema’ ja ‘isa’ – lihtne öelda igas keeles!
Arvake ära, mis keelega tegu on!
_______ keel kuulub lääneslaavi keelte hulka. See on 45 miljoni inimese emakeel. Need inimesed elavad peamiselt _______s ning paljudes Ida-Euroopa riikides. _______ väljarändajad on oma keele ka teistele mandritele viinud. Nii leidub umbes 60 miljonit inimest, kes _______ keelt räägivad. Sellega on see pärast vene keelt kõige räägitum slaavi keel. _______ keel on lähedalt suguluses tšehhi ja slovaki keelega.

Modernne _______ kirjakeel arenes erinevatest dialektidest. Tänapäeval leidub veel vaevalt dialekte, sest enamik _______katest räägivad standardkeelt. _______ tähestikku kirjutatakse ladina tähtedes ning selles on 35 tähte. Rõhk on alati sõna eelviimasel silbil. Grammatika eristab seitset käänet ja kolme sugu. Pea iga sõnalõppu käänatakse või pööratakse. Seetõttu ei kuulu _______ keel ilmtingimata kõige lihtsamate keelte hulka. Sellest saab aga varsti üks tähtsamaid keeli Euroopas!