eesti » inglise UK   Koolis


4 [neli]

Koolis

-

+ 4 [four]

+ At school

Vajutage teksti nägemiseks:   
eestiEnglish UK
Kus me oleme? Wh--- a-- w-? +
Me oleme koolis. We a-- a- s-----. +
Meil käib tund. We a-- h----- c---- / a l-----. +
   
Need on õpilased. Th--- a-- t-- s----- c-------. +
See on õpetaja. Th-- i- t-- t------. +
See on klass. Th-- i- t-- c----. +
   
Mida me teeme? Wh-- a-- w- d----? +
Me õpime. We a-- l-------. +
Me õpime keelt. We a-- l------- a l-------. +
   
Ma õpin inglise keelt. I l---- E------. +
Sa õpid hispaania keelt. Yo- l---- S------. +
Ta õpib saksa keelt. He l----- G-----. +
   
Me õpime prantsuse keelt. We l---- F-----. +
Te õpite itaalia keelt. Yo- a-- l---- I------. +
Nad õpivad vene keelt. Th-- l---- R------. +
   
Keeli õppida on huvitav. Le------ l-------- i- i----------. +
Me tahame inimesi mõista. We w--- t- u--------- p-----. +
Me tahame inimestega rääkida. We w--- t- s---- w--- p-----. +
   

Emakeelepäev

Kas sa armastad oma emakeelt? Siis peaksid sa seda edaspidi tähistama! Iga aasta 21. veebruaril! Siis on rahvusvaheline emakeelepäev. Seda on tähistatud alates 2000. aastast. Emakeelepäeva loojaks on UNESCO. UNESCO on Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni (ÜRO) alla kuuluv organisatsioon. Organisatsiooni tegevusvaldkondadeks on teadus, haridus ja kultuur. UNESCO tegeleb inimkonna pärimuskultuuri kaitsmisega. Ka keeled on kultuuripärand. Seega tuleb keeli kaitsta, õpetada ja edendada. Keelelist mitmekesisust tähistatakse 21. veebruaril. Hinnanguliselt on maailmas 6000 kuni 7000 keelt.

Pooled neist keeltest on aga väljasuremisohus. Iga kahe nädala järel kaob üks keel igaveseks. Samas on iga keel tohutu teadmiste pagas. Ühte keelde on kogunenud terve rahvuse teadmised. Keeles peegeldub ka rahva ajalugu. Keele kaudu pärandatakse edasi kogemusi ja traditsioone. Seepärast on riigi keel osa rahvuse identiteedist. Kui keel sureb välja, kaob rohkem kui ainult sõnad. Neid keeli mälestatakse 21. veebruaril. Inimesed peaksid mõistma, mis tähendus keeltel on. Ja nad peaksid mõtlema, mis nemad saaksid teha, et keeli kaitsta. Seega näita, et su keel on sulle oluline! Küpsetad ehk oma emakeelele koogi? Ja kaunistad selle tekstiga. Ja seda oma emakeeles, loomulikult!
Arvake ära, mis keelega tegu on!
_______ keel on lõunaslaavi keel. Seda räägitakse peamiselt _______s ja Hertsegoviinas. Aga leidub ka rääkijaid Serbias, Horvaatias, Makedoonias ja Montenegros. _______ keel on emakeeleks ümbes 2,5 miljonile inimesele. See sarnaneb väga horvaadi ja serbia keelele. Sõnavara, õigekiri ja grammatika erinevad väga vähe. _______ keele rääkijad saavad serblastest ja horvaatidest hästi aru.

Seetõttu vaieldakse tihti _______ keele staatuse üle. Mõned keeleteadlased kahtlevad, kas _______ keel üleüldse omaette keel on. Nad väidavad, et see on kõigest serbohorvaadi keele variatsioon. _______ keeles on palju huvitavaid võõrmõjutusi. See ala kuulus varem vaheldumisi nii lääne- kui idamaade hulka. Seetõttu leidub sõnavaras palju araabia-, türgi- ja pärsiakeelseid mõisteid. See on slaavi keelte juures väga harv juhus. See aga teebki _______ keele unikaalseks.