eesti » inglise UK   Tee küsimine


40 [nelikümmend]

Tee küsimine

-

+ 40 [forty]

+ Asking for directions

Vajutage teksti nägemiseks:   
eestiEnglish UK
Vabandage! Ex---- m-! +
Saate te mind aidata? Ca- y-- h--- m-? +
Kus on siin hea restoran? Is t---- a g--- r--------- a----- h---? +
   
Minge vasakule ümber nurga. Ta-- a l--- a- t-- c-----. +
Minge seejärel veidi maad otse. Th-- g- s------- f-- a w----. +
Minge siis sada meetrit paremale. Th-- g- r---- f-- a h------ m----- / m----- (a-.). +
   
Te võite ka bussiga minna. Yo- c-- a--- t--- t-- b--. +
Te võite ka trammiga minna. Yo- c-- a--- t--- t-- t---. +
Te võite ka minu järel sõita. Yo- c-- a--- f----- m- w--- y--- c--. +
   
Kuidas saan ma jalgpallistaadionile? Ho- d- I g-- t- t-- f------- / s----- (a-.) s------? +
Ületage sild! Cr--- t-- b-----! +
Sõitke läbi tunneli! Go t------ t-- t-----! +
   
Sõitke kolmanda foorini. Dr--- u---- y-- r---- t-- t---- t------ l----. +
Pöörake seejärel esimesele tänavale paremal. Th-- t--- i--- t-- f---- s----- o- y--- r----. +
Sõitke siis otse üle järgmise ristmiku. Th-- d---- s------- t------ t-- n--- i-----------. +
   
Vabandage, kuidas ma jõuan lennujaama? Ex---- m-- h-- d- I g-- t- t-- a------? +
Parem oleks, kui te metrooga läheksite. It i- b--- i- y-- t--- t-- u---------- / s----- (a-.). +
Sõitke lihtsalt lõppjaamani. Si---- g-- o-- a- t-- l--- s---. +
   

Loomade keel

Kui me tahame end väljendada, kasutame me selleks kõnet. Kuid ka loomadel on oma keel. Ja nad kasutavad seda täpselt nagu meie inimesedki. See tähendab, et nad räägivad üksteisega teabe vahetamise eesmärgil. Põhimõtteliselt on igal loomaliigil oma kindel keel. Isegi termiidid suhtlevad omavahel. Ohu korral löövad nad oma keha vastu maad. See on nende viis üksteist hoiatada. Teised loomaliigid vilistavad, kui nad lähenevad vaenlasele. Mesilaste räägivad üksteisega läbi tantsu. Nii näitavad nad teisteöe mesilastele kus on midagi süüa. Vaalad tekitavad helisid, mida on kuulda 5000 kilomeetri kaugusele. Nad suhtlevad omavahel eriliste laulude abil.

Ka elevandid annavad üksteisele erinevaid akustilisi signaale. Aga inimesed neid ei kuule. Enamik loomade keeli on väga keerulised. Nad koosnevad erinevatest märgikombinatsioonidest. Kasutatakse nii akustilisi, keemilisi kui ka optilisi signaale. Peale selle kasutavad loomad erinevaid žeste. Praeguseks on inimesed õppinud ära oma lemmikloomade keeled. Nad teavad, kui koer on õnnelik. Ja saavad aru, kui kassid tahab olla üksi. Kuid koerad ja kassid räägivad väga erinevaid keeli. Paljud signaalid on isegi täpselt vastupidised. Pikka aega usuti, et need kaks looma lihtsalt ei meeldi teineteisele. Aga nad lihtsalt saavad üksteisest valesti aru. See tekitabki koertele ja kassidele probleeme. Nii et isegi loomad võitlevad arusaamatustega ...
Arvake ära, mis keelega tegu on!
_______ keel on emakeeleks umbes 12 miljonile inimesele. Enamik nendest elab _______s ning teistes Kagu-Euroopa riikides. _______ keel kuulub lõunaslaavi keelte hulka. See on lähedalt suguluses horvaadi ja bosnia keelega. Grammatika ja sõnavara sarnanevad üksteisele väga. Seetõttu on probleemivaba arusaamine ******laste, horvaatide ja bosnialaste vahel võimalik. _______ tähestikus on 30 tähte.

Igaühel nendest on oma kindel hääldus. Rõhuasetuses leidub paralleele klassikaliste toonikeeltega. Näiteks hiina keeles muutub silpide toonikõrgusega ka nende tähendus. See on _______ keeles sarnane. Kuigi siin mängib rolli ainult rõhuliste silpide kõrgus. Tugev käändeline keeleehitus on veel üks _______ keele tunnusmärk. See tähendab, et nimi-, tegu-, omadus- ja asesõnu käänatakse alati. Kellel huvi grammatiliste struktuuride vastu on, peaks kindlasti _______ keelt õppima!