eesti » inglise UK   Vaatamisväärsustega tutvumine


42 [nelikümmend kaks]

Vaatamisväärsustega tutvumine

-

+ 42 [forty-two]

+ City tour

Vajutage teksti nägemiseks:   
eestiEnglish UK
Kas turg on pühapäeviti avatud? Is t-- m----- o--- o- S------? +
Kas mess on esmaspäeviti avatud? Is t-- f--- o--- o- M------? +
Kas näitus on teisipäeviti avatud? Is t-- e--------- o--- o- T-------? +
   
Kas loomaaed on kolmapäeviti avatud? Is t-- z-- o--- o- W---------? +
Kas muuseum on neljapäeviti avatud? Is t-- m----- o--- o- T--------? +
Kas galerii on reedeti avatud? Is t-- g------ o--- o- F------? +
   
Kas tohib pildistada? Ca- o-- t--- p----------? +
Kas sissepääs on tasuline? Do-- o-- h--- t- p-- a- e------- f--? +
Kui palju maksab sissepääs? Ho- m--- i- t-- e------- f--? +
   
Kas gruppidele on soodustus? Is t---- a d------- f-- g-----? +
Kas lastele on soodustus? Is t---- a d------- f-- c-------? +
Kas üliõpilastele on soodustus? Is t---- a d------- f-- s-------? +
   
Mis hoone see on? Wh-- b------- i- t---? +
Kui vana on see hoone? Ho- o-- i- t-- b-------? +
Kes ehitas selle hoone? Wh- b---- t-- b-------? +
   
Ma olen huvitatud arhitektuurist. I’- i--------- i- a-----------. +
Ma olen huvitatud kunstist. I’- i--------- i- a--. +
Ma olen huvitatud maalidest. I’- i--------- i- p--------. +
   

Kiired keeled, aeglased keeled

Maailmas on üle 6000 keele. Aga kõigil neil on sama eesmärk Nad aitavad meil vahetada teavet. See toimub igas keeles erineval moel. Kuna iga keel käitub vastavalt oma reeglitele. Keeltel on ka erinev rääkimise kiirus. Keeleteadlased on tõestanud seda mitmetes uurimustes. Selleks tõlgiti lühikesed tekstid mitmesse keelde. Seejärel loeti tekstid oma emakeeles ette. Tulemus oli selge. Jaapani ja hispaania keeled on kõige kiiremad keeled. Nendes keeltes räägitakse ühe sekundi jooksul peaaegu 8 silpi. Hiinlased räägivad tunduvalt aeglasemalt.

Nad räägivad ainult 5 silpi sekundis. Kiirus sõltub silpide keerukusest. Kui silbid on keerulised, võtab ka rääkimine kauem aega. Saksa keeles on ühes silbis näiteks 3 häälikut. Seetõttu räägitakse suhteliselt aeglaselt. Kiiresti rääkimine ei tähenda siiski, et oleks palju rääkida. Hoopis vastupidi! Kiiresti hääldatavates silpides on väga vähe teavet. Kuigi Jaapani keeles räägitakse kiiresti, antakse edasi vähe sisu. Samas ‘aeglane’ hiina keel ütleb paari sõnaga väga palju. Inglise silbid sisaldavad samuti palju informatsiooni. Huvitav on see, et analüüsitud keeled on võdselt tõhusad! See tähendab, et aeglaset kõneleja ütleb rohkem. Kiiresti rääkija vajab rohkem sõnu. Lõpuks jõuavad kõik oma eesmärgini samal ajal.
Arvake ära, mis keelega tegu on!
_______a keel kuulub lõunaslaavi keelte hulka. See on umbes 2 miljoni inimese emakeel. Need inimesed elavad _______as, Horvaatias, Serbias, Austrias, Itaalias ja Ungaris. _______a keel on paljudes aspektides sarnane tšehhi ja slovaki keelele. Sellel on ka palju mõjutusi serbohorvaadi keelest. Kuigi _______a on väike riik, leidub seal palju erinevaid dialekte. See on sellepärast, et sel keelepiirkonnal on olnud väga muutlik ajalugu.

Seda on näha ka sõnavaras, mis endas palju võõrkeelseid mõisteid sisaldab. _______a keelt kirjutatakse ladina tähestikus. Grammatika eristab kuut käänet ja kolme sugu. Häälduses eksisteerivad kaks ametlikku fonoloogiat. Üks neist kahest eristab täpselt kõrgeid ja madalaid toone. Veel üks selle keele eripära on selle arhailine struktuur. ******lased on alati olnud avatud teiste keelte suhtes. Seega rõõmustavad nad seda rohkem, kui keegi nende keele vastu huvi tunneb.