eesti » inglise UK   Sport


49 [nelikümmend üheksa]

Sport

-

+ 49 [forty-nine]

+ Sports

Vajutage teksti nägemiseks:   
eestiEnglish UK
Kas sa teed sporti? Do y-- e-------? +
Jah, ma pean end liigutama. Ye-- I n--- s--- e-------. +
Ma käin spordiklubis. I a- a m----- o- a s----- c---. +
   
Me mängime jalgpalli. We p--- f------- / s----- (a-.). +
Mõnikord me ujume. We s--- s--------. +
Või sõidame rattaga. Or w- c----. +
   
Meie linnas on jalgpallistaadion. Th--- i- a f------- / s----- (a-.) s------ i- o-- c---. +
Siin on ka saunaga ujumisbassein. Th--- i- a--- a s------- p--- w--- a s----. +
Ja golfiväljak. An- t---- i- a g--- c-----. +
   
Mis telekast tuleb? Wh-- i- o- T-? +
Hetkel tuleb jalgpallimäng. Th--- i- a f------- / s----- (a-.) m---- o- n--. +
Saksa meeskond mängib Inglismaa vastu. Th- G----- t--- i- p------ a------ t-- E------ o--. +
   
Kes võidab? Wh- i- w------? +
Mul ei ole aimugi. I h--- n- i---. +
Praegu on seis võrdne. It i- c-------- a t--. +
   
Väljakukohtunik on Belgiast. Th- r------ i- f--- B------. +
Nüüd tuleb karistuslöök. No- t---- i- a p------. +
Värav! Üks null! Go--- O-- – z---! +
   

Ainult tugevad sõnad jäävad ellu!

Harva kasutatavad sõnad muutuvad rohkem kui sõnad, mida kasutatakse sageli. See võib olla tingitud evolutsiooni seadustest. Ühised geenid muutuvad aja jooksul vähem. Nad on oma vormilt stabiilsemad. Ja ilmselt kehtib sama ka sõna puhul! Uuringus anti hinnanguid inglise keele tegusõnadele. Praeguseid tegusõna vorme võrreldi vanade vormidega. Inglise keeles on kümme kõige levinumat tegusõna ebareeglipärased. Enamik teisi tegusõnu on reeglipärased. Kuid keskajal olid enamik tegusõnu ebareeglipärased. Niisiis said ebareeglipärased verbid, mida kasutati harva reeglipäraseks. 300 aasta pärast pole inglise keeles säilinud peaaegu üldse ebareeglipäraseid verbe. Teised teadustööd näitavad ka, et keeled on valikulised nagu geenidki.

Teadlased võrreldes erinevate keelte tavalisi sõnu. Nad valisid välja sarnase tähendusega sõnad. Üheks sellekohaseks näiteks on sõnad: water, Wasser, vatten . Nendel sõnadel on sama päritolu ja seepärast on nad üksteisega väga sarnased. Kuna nad on olulised sõnad, kasutatakse neid tihedalt kõigis keeltes. Nii suudavad nad säilitada oma vormi - ja jäävad üksteisega sarnaseks ka tänapäeval. Vähem olulised sõnad muutuvad palju kiiremini. Pigem asendatakse need teiste sõnadega. Harva kasutatavad eirstuvad üksteistest eri keeltes. Miks harva kasutatavad sõnad muutuvad, on siiani ebaselge. On võimalik, et neid kasutatakse või hääldatakse tihti valesti. See on tingitud asjaolust, et sõna ei ole rääkijale tuttav. Kuid võib olla, et olulised sõnad peavadki alati samaks jääma. Sest ainult siis saadakse neist õigesti aru. Ja sõnad on selleks, et neid mõista...
Arvake ära, mis keelega tegu on!
_______ keel kuulub idaslaavi keelte hulka. See on lähedalt suguluses vene ja valgevene keelega. _______ keelt räägib rohkem kui 40 miljonit inimest. Vene ja poola keele järel on see kõige räägitum slaavi keel. _______ keel arenes 18. sajandi lõpul rahvakeelest. Tol ajal tekkis eraldiseisev kirjakeel ning sellega ka oma kirjandus. Tänapäeval on väga palju _______ keele dialekte, mis jagunevad kolme põhigruppi.

Sõnavara, lauseehitus ja fonoloogia meenutavad väga teisi slaavi keeli. See tuleneb sellest, et slaavi keeled arenesid välja üsna hiljuti. Tänu _______ geograafilisele asukohale on keeles palju poola- ja venekeelseid mõjutusi. Grammatika eristab seitset käänet. _______keelsed omadussõnad näitavad ära suhte inimeste või asjadega. Olenevalt valitud sõnavormist saab rääkija ka oma emotsionaalset seisundit näidata. Veel üks _______ keele tunnusmärk on selle eriti meloodiline kõla. Kes armastab keeli, mis kõlavad nagu muusika, peaks _______ keelt õppima!