eesti » inglise UK   Riigid ja keeled


5 [viis]

Riigid ja keeled

-

+ 5 [five]

+ Countries and Languages

Vajutage teksti nägemiseks:   
eestiEnglish UK
John on Londonist. Jo-- i- f--- L-----. +
London asub Suurbritannias. Lo---- i- i- G---- B------. +
Ta räägib inglise keelt. He s----- E------. +
   
Maria on Madridist. Ma--- i- f--- M-----. +
Madrid asub Hispaanias. Ma---- i- i- S----. +
Ta räägib hispaania keelt. Sh- s----- S------. +
   
Peter ja Martha on Berliinist. Pe--- a-- M----- a-- f--- B-----. +
Berliin asub Saksamaal. Be---- i- i- G------. +
Kas te räägite mõlemad saksa keelt? Do b--- o- y-- s---- G-----? +
   
London on pealinn. Lo---- i- a c------ c---. +
Madrid ja Berliin on samuti pealinnad. Ma---- a-- B----- a-- a--- c------ c-----. +
Pealinnad on suured ja valjud. Ca----- c----- a-- b-- a-- n----. +
   
Prantsusmaa asub Euroopas. Fr---- i- i- E-----. +
Egiptus asub Aafrikas. Eg--- i- i- A-----. +
Jaapan asub Aasias. Ja--- i- i- A---. +
   
Kanada asub Põhja-Ameerikas. Ca---- i- i- N---- A------. +
Panama asub Kesk-Ameerikas. Pa---- i- i- C------ A------. +
Brasiilia asub Lõuna-Ameerikas. Br---- i- i- S---- A------. +
   

Keeled ja murded

Maailmas on 6000-7000 erinevat keelt. Murrete hulk on muidugi veel suurem. Kuid mis vahe on murdel ja keelel? Murretel on selgelt eristatav kohalik kõla. Murre on kohalik keelevariant. See tähendab, et keele vorm on kitsama haardega. Reeglina on murded vaid suulised, mitte kirjalikud. Neil on oma keelesüsteem. Ja nad järgivad oma reegleid. Teoreetiliselt võib igal keelel olla mitu murret. Kõik murded kuuluvad riigi maetliku keele alla. Üldkeelt mõistavad kõik riigi elanikud. Isegi erinevate murrete kõnelejad saavad üldkeele abil üksteisega suhelda.

Pea kõik murded on oma tähtsust kaotamas. Linnades räägitakse murdeid väga harva. Üldkeelt räägitakse tavaliselt ka tööjuures. Sellepärast arvatakse tihti, et murde kõnelejad on lihtsad ja harimatud inimesed. Samas leidub neid kõigil ühiskonna klassides. Seega pole murretes kõnelejad vähem intelligentsed kui teised. Hoopis vastupidi! Murrete rääkijatel on palju eeliseid. Näiteks võib tuua keelekursused. Murde rääkija teab, et keelel on erinevad keelevormid. Ja nad õpivad kiiresti erinevaid keelestiile vahetama. Seega suudavad murrete rääkijad keeles paremini varieeruda. Nad tajuvad hästi, milline keelestiil sobib mingis olukorras. See on isegi teaduslikult tõestatud. Seega: kasutage julgelt murdeid - see on seda väärt!
Arvake ära, mis keelega tegu on!
_______ keel kuulub lõunaslaavi keelte hulka. _______ keelt räägib umbes kümme miljonit inimest. Suurem osa neist elab loomulikult _______s. Ent _______ keelt räägitakse ka teistes riikides. Sinna kuuluvad näiteks Ukraina ja Moldova. _______ keel on üks vanimatest dokumenteeritud slaavi keeltest. Ja tal on näidata väga palju eripärasid.

Silmatorkav on näiteks sarnasus albaania ja rumeenia keeltega. Need kaks keelt ei ole kumbki slaavi keeled. Sellele vaatamata on neil palju paralleele. Seetõttu nimetatakse kõiki neid keeli ka balkani keelteks. Neil on palju ühist, kuigi nad teineteisega suguluses ei ole. _______ keele tegusõnadel võib olla eriti palju erinevaid vorme. Samuti puudb _______ keeles infinitiiv. Kes seda huvitavat keelt õppida tahab, avastab juba varsti palju uut!