eesti » inglise UK   Töö


55 [viiskümmend viis]

Töö

-

+ 55 [fifty-five]

+ Working

Vajutage teksti nägemiseks:   
eestiEnglish UK
Mis on teie elukutse? Wh-- d- y-- d- f-- a l-----? +
Mu mees on arst. My h------ i- a d-----. +
Ma töötan poole kohaga meditsiiniõena. I w--- a- a n---- p--------. +
   
Varsti saame me pensionit. We w--- s--- r------ o-- p------. +
Kuid maksud on kõrged. Bu- t---- a-- h---. +
Ja tervisekindlustus on ka kõrge. An- h----- i-------- i- e--------. +
   
Kelleks sa saada tahad? Wh-- w---- y-- l--- t- b----- s--- d--? +
Ma tahan inseneriks saada. I w---- l--- t- b----- a- e-------. +
Ma tahan ülikoolis õppida. I w--- t- g- t- c------. +
   
Ma olen praktikant. I a- a- i-----. +
Ma ei teeni palju. I d- n-- e--- m---. +
Ma teen praktikat välismaal. I a- d---- a- i--------- a-----. +
   
See on minu ülemus. Th-- i- m- b---. +
Mul on meeldivad kolleegid. I h--- n--- c---------. +
Lõuna ajal käime me alati sööklas. We a----- g- t- t-- c-------- a- n---. +
   
Ma otsin töökohta. I a- l------ f-- a j--. +
Ma olen juba aasta olnud töötu. I h--- a------ b--- u--------- f-- a y---. +
Selles riigis on liiga palju töötuid. Th--- a-- t-- m--- u--------- p----- i- t--- c------. +
   

Mälu vajab kõnet

Enamik inimesi mäletavad oma esimest koolipäeva. Kuid sellest varasemat aega nad enam ei mäleta. Oma esimestest eluaastatest mäletame me väga vähe. Aga miks see nii on? Miks me ei mäleta seda, mida beebina kogesime? Põhjuseks on meie areng. Umbes samal ajal arenesid ka meie kõne ja mälu. Ja selleks, et midagi mäletada, vajab inimene kõnet. See tähendab, et meil peab olema sõnad sellele, mida me kogeme. Teadlased on teinud lastega mitmesuguseid selleteemalisi katseid. Seejuures tegid nad huvitava avastuse. Niipea, kui lapsed õpivad rääkima, unustavad nad kõik, mis oli enne. Kõne algus on seega mälu algus.

Lapsed õpivad esimese kolme eluaasta jooksul väga palju. Nad kogevad iga päev uusi asju. Selles eas on neil ka palju väga olulisi kogemusi. Kõik kaob sellegi poolest. Psühholoogid nimetavad seda nähtust infantiilseks amneesiaks. Alles jäävad vaid mälestused, millele lapsel on olemas sõna. Isiklikke kogemusi säilitab Autobiograafiline mälu. See toimib nagu päevik. Kõik, mis on meie elus oluline, pannakse sinna kirja. Niisiis loob autobiograafilise mälu meie identiteeti. Kuid selle areng sõltub emakeele õppimisest. Ja meie mälu on võimalik aktiveerida ainult meie kõne abil. Asjad, mis me beebina õpima, ei kao loomulikult täiesti ära. Nad on salvestatud kusagil meie ajus. Me lihtsalt ei pääse neile enam ligi... - kurb, kas pole?
Arvake ära, mis keelega tegu on!
_______ keel kuulub indogermaani keelte hulka. See ei ole aga mitte ühegi teise keelega sellest grupist lähemalt suguluses. Veel ei ole teada, kuidas _______ keel täpselt tekkis. Tänapäeval räägitakse seda peamiselt _______s ja Kosovos. See on emakeeleks kuuele miljonile inimesele. _______ keel jaotub kahte suurde dialektigruppi. Shkumbini jõgi on piiriks põhja- ja lõunamurdele.

Mõningates aspektides erinevad nad üksteisest suuresti. _______ kirjakeel fikseeriti alles 20. sajandil. Keelt kirjutatakse ladina tähtedega. Grammatika sarnaneb osaliselt kreeka ja rumeenia keelele. Paralleele võib leida ka lõunaslaavi keeltest. Kõik need sarnasused tulenevad kontaktolukordadest. Keda keeled huvitavad, peaks ilmtingimata _______ keelt õppima. Nimelt on see üks unikaalne keel!