eesti » inglise UK   Tunded


56 [viiskümmend kuus]

Tunded

-

+ 56 [fifty-six]

+ Feelings

Vajutage teksti nägemiseks:   
eestiEnglish UK
Tuju olema to f--- l--- / w--- to +
Meil on tuju. We f--- l---. / W- w--- t-. +
Meil ei ole tuju. We d---- f--- l---. / W- d--- w--- t-. +
   
Hirmu tundma to b- a----d +
Mul on hirm. I’- a-----. +
Ma ei tunne hirmu. I a- n-- a-----. +
   
Aega olema to h--- t--e +
Tal on aega. He h-- t---. +
Tal ei ole aega. He h-- n- t---. +
   
Igavlema to b- b---d +
Tal on igav. Sh- i- b----. +
Tal ei ole igav. Sh- i- n-- b----. +
   
Näljane olema to b- h----y +
Kas te olete näljased? Ar- y-- h-----? +
Kas te ei ole näljased? Ar---- y-- h-----? +
   
Janune olema to b- t-----y +
Teil on janu. Th-- a-- t------. +
Teil ei ole janu. Th-- a-- n-- t------. +
   

Salakeeled

Keele eesmärgiks on väljendada, mida me mõtleme ja tunneme Niisiis on keele olulisimaks eesmärgiks mõistmine. Aga mõnikord inimesed ei taha olla kõigile mõistetavad. Siis leiutavad nad oma salakeele. Salakeeled on võlunud inimesi juba tuhandeid aastaid. Näiteks Julius Caesaril oli oma salajane keel. Ta saatis kodeeritud sõnumeid üle kogu oma impeeriumi. Tema vaenlased ei osanud kodeeritud uudiseid lugeda. Salakeel on kaitstud suhtlusvorm. Salakeelega saame end teistest eristada. Nii näitame, et me kuulume eksklusiivnsesse gruppi. Salakeele kasutamiseks on erinevaid põhjuseid. Armastajad saadavad ikka ja jälle kodeeritud sõnumeid.

Ka teatud ametikohtadel on oma keeled. Nii on eraldi keel näiteks mustkunstnikel, varastel ja ärimeestel. Aga kõige rohkem kasutatakse salakeeli poliitilistel eesmärkidel. Salakeeli on kasutatud peaaegu igas sõjas. Sõjaväel ja luureteenistuses on oma salakeele spetsialistid. Krüptoloogia on kodeerimise teadus. Tänapäeva koodid põhinevad keerulistel matemaatilistel valemitel. Aga neid on väga raske lahti murda. Ilma kodeeritud keeleta oleks meie elu mõeldamatu. Tänapäeval kasutatakse krüpteeritud andmeid igal pool. Krediitkaardid ja kirjad - kõik töötab koodidega. Lastele on salakeeled eriti põnevad. Neile meeldib oma sõpradega salajasi sõnumeid vahetada. Salakeeled on lapse arenguks isegi kasulikud ... Nad arendavad loovust ja keeletunnetust!
Arvake ära, mis keelega tegu on!
_______a keel kuulub maailma tähtsamate keelte hulka. _______a keelt räägib rohkem kui 300 miljonit inimest enam kui 20 riigis. See afroaasia keel tekkis tuhandeid aastaid tagasi. Keelt räägiti alguses vaid _______a poolsaarel ning hiljem laienes see teistesse riikidesse. _______a kõnekeel erineb kirjakeelest väga tugevalt. _______a keelel on väga palju erinevaid dialekte. Erinevatest piirkondadest keele rääkijaid ei mõista teineteist tihtipeale mitte üldse.

Klassikalist _______a kirjakeelt räägitakse tänapäeval väga vähe. Seda võib näha eelkõige kirjavormis. Huvi _______a keele vastu on viimastel aastatel kõvasti kasvanud. Inimestele tundub eriti põnev _______a kirjapilt. Seda kirjutatakse paremalt vasakule. Kes _______a keelt õppida tahab, peaks tähelepanu pöörama kindlale järjestusele. Kõigepealt hääldus, siis grammatika ja siis kirjutamine. Kes sellest kinni peab, sellel on kindlasti lõbus õppida.