eesti » inglise UK   Eitamine 2


65 [kuuskümmend viis]

Eitamine 2

-

+ 65 [sixty-five]

+ Negation 2

Vajutage teksti nägemiseks:   
eestiEnglish UK
Kas see sõrmus on kallis? Is t-- r--- e--------? +
Ei, see maksab ainult sada eurot. No- i- c---- o--- o-- h------ E----. +
Kuid mul on ainult viiskümmend. Bu- I h--- o--- f----. +
   
Oled sa juba valmis? Ar- y-- f-------? +
Ei, veel mitte. No- n-- y--. +
Aga kohe olen valmis. Bu- I--- b- f------- s---. +
   
Soovid sa veel suppi? Do y-- w--- s--- m--- s---? +
Ei, ma ei taha rohkem. No- I d---- w--- a------. +
Aga veel üht jäätist. Bu- a------ i-- c----. +
   
Elad sa juba kaua siin? Ha-- y-- l---- h--- l---? +
Ei, alles esimest kuud. No- o--- f-- a m----. +
Kuid ma tunnen juba palju inimesi. Bu- I a------ k--- a l-- o- p-----. +
   
Sõidad sa homme koju? Ar- y-- d------ h--- t-------? +
Ei, alles nädalavahetusel. No- o--- o- t-- w------. +
Aga ma tulen juba pühapäeval tagasi. Bu- I w--- b- b--- o- S-----. +
   
Kas su tütar on juba täiskasvanud? Is y--- d------- a- a----? +
Ei, ta on alles seitseteist. No- s-- i- o--- s--------. +
Aga tal on juba poiss-sõber. Bu- s-- a------ h-- a b--------. +
   

Mida sõnad meile ütlevad

Maailmas on kokku mitu miljonit raamatut. Mitu neid siiani kokku on kirjutatud, on teadmata. Raamatutes peitub suur hulk teadmisi. Kui keegi suudaks kõik need raamatud läbi lugeda, teaks ta elu kohta väga palju. Sest raamatud näitavad meile, kuidas meie maailm muutub. Igal ajastul on oma raamatuid. Lugedes saame me aimu, mis on tol hetkel inimese jaoks oluline. Kahjuks ei suuda keegi kõiki raamatuid läbi lugeda. Kuid kaasaegse tehnoloogia abil saame me raamatuid analüüsida. Digitaliseerimise abil saab raamatuid salvestada nagu andmeid. Seejärel on võimalik antud sisu analüüsida. Nii saavad keeleteadlased teada, kuidas meie keel on muutunud. Veelgi huvitavam on aga lugeda sõnade sagedusi.

Seda tehes saame teada, kui olulised mingid asjad on. Teadlased uurisid enam kui 5 miljonit raamatut. Antud raamatud pärinesid viimasest viiest sajandist. Kokku analüüsiti 500 miljardit sõna. Sõnade esinemise sagedus näitab, kuidas elasid inimesed siis ja kuidas elavad nad nüüd. Keel kajastab ideesid ja trende. Näiteks sõna mehed on kaotanud osa oma tähendusest. Tänapäeval kasutatakse seda harvemini kui varem. Sõna naised sagedus on aga hoopis tunduvalt tõusnud. Samuti saab sel moel aimu, mida meile süüa meeldib. Viiekümnendatel oli oluliseks sõnaks jäätis. Pärast seda muutusid populaarsekd sõnad pizza ja pasta . Viimasel paaril aastal on domineerima hakanud sõna sushi. Keelesõpradele on üks hea uudis... Meie keel kasum rohkem sõnu igal aastal!
Arvake ära, mis keelega tegu on!
_______ kuulub väljamõeldud keelte hulka. Väljamõeldud keeli arendatakse teadlikult, nad järgivad plaani. Sealjuures segatakse kokku elemente erinevatest keeltest. Nii peaksid väljamõeldud keeled võimalikult paljude inimeste jaoks õpitavad olema. _______t tutvustati esmalt 1887. aastal Varssavis. Selle looja oli arsti Ludwik L.Zamenhof (pseudonüüm: Dr. _______, lootja). Ta arvas ebarahulolematuse peapõhjuseks olevat arusaamisprobleemid.

Seetõttu tahtis ta luua neutraalset ja rahvusiühendavat keelt. Täna on _______ tuntuim väljamõeldud keel maailmas. Sellega seostuvad ka eesmärgid nagu sallivus ja inimõigused. _______ on tugevate indoeuroopalike kalduvustega. Suur osa sõnavarast on näiteks romaani päritolu. Inimesed rohkem kui 120 riigist räägivad seda keelt. Nad saavad regulaarselt kokku rühmades ning rahvusvahelistel kongressidel. Õppige _______ keelt ja leidke uusi sõpru!