eesti » inglise UK   Kellaajad


8 [kaheksa]

Kellaajad

-

+ 8 [eight]

+ The time

Vajutage teksti nägemiseks:   
eestiEnglish UK
Vabandage! Ex---- m-! +
Kui palju kell on, palun? Wh-- t--- i- i-- p-----? +
Suur tänu. Th--- y-- v--- m---. +
   
Kell on üks. It i- o-- o------. +
Kell on kaks. It i- t-- o------. +
Kell on kolm. It i- t---- o------. +
   
Kell on neli. It i- f--- o------. +
Kell on viis. It i- f--- o------. +
Kell on kuus. It i- s-- o------. +
   
Kell on seitse. It i- s---- o------. +
Kell on kaheksa. It i- e---- o------. +
Kell on üheksa. It i- n--- o------. +
   
Kell on kümme. It i- t-- o------. +
Kell on üksteist. It i- e----- o------. +
Kell on kaksteist. It i- t----- o------. +
   
Ühes minutis on kuuskümmend sekundit. A m----- h-- s---- s------. +
Ühes tunnis on kuuskümmend minutit. An h--- h-- s---- m------. +
Ühes päevas on kakskümmend neli tundi. A d-- h-- t---------- h----. +
   

Keelkonnad

Maal elab umbes 7 miljardit inimest. Ja nad räägivad umbes 7000 erinevat keelt! Nagu ka inimesed võivad keeled olla üksteisega sugulased. See tähendab, et neil on ühised juured. Aga leidub ka keeli, mis on täielikult eraldiseisvad. Nad ei ole geneetiliselt seotud ühegi teise keelega. Euroopas loetakse selliseks isoleeritud keeleks baski keelt. Kuid enamikel keeltel on siiski ‘vanemad’, ‘lapsed’ või ‘vennad-õed’ Nad kuuluvad mingisse kindlasse keeleperre. Et mõista, kui sarnased keeled on, tuleb neid võrrelda. Keeleteadlased on tänaseks avastanud umbes 300 geneetilise koodi üksust. Nende hulgas on 180 keeleperet, kus on rohkem kui üks keel. Ülejäänud 120 on isoleeritud keeled.

Kõige suurem on indo-euroopa keelkond. See koosneb umbes 280 keelest. Sinna alla kuuluvad romaani, germaani ja slaavi keeled. Kõikidel mandritel on selle keelkonna keelte rääkijaid üle 3 miljardi! Aasias domineerib sino-tiibeti keel. Sellel keelel on enam kui 1.3 miljardit kõnelejat. Põhiliseks sino-tiibeti keeleks on hiina keel. Kolmas suurim keelkond asub Aafrikas. Kategooria nimi pärineb seal asuvatelt riikidelt: nigeri-kongo keeled. Seda räägib ‘vaid’ 350 miljonit inimest. Selle keelkonna põhiliseks keeleks on suahiili keel. Enamikel juhtudel on nii - mida lähem suhe, seda parem mõistmine. Inimesed, kes räägivad suguluskeeli, mõistavad üksteist hästi. Nad õpivad teise keele ära väga kiiresti. Seega, õppige keeli - suguvõsakokkutulekud on alati toredad!
Arvake ära, mis keelega tegu on!
_______ keel on rohkem kui 90 miljoni inimese emakeel. Need inimesed elavad enamasti _______maal, Austrias ja Šveitsis. Aga ka Belgias, Liechtensteinis, Põhja-Itaalias ja Luxemburgis räägitakse _______ keelt. Li****** emakeelenoskajatele on veel umbes 80 miljonit inimest, kes _______ keelt mõistavad. _______ keel on nimelt üks õpitumatest keeltest. Nagu ka inglise ja hollandi keel, kuulub see läänegermaani keelte hulka. Läbi sajandite on seda aga ka teised keeled mõjutanud.

See tuleneb sellest, et keelepiirkond asub keset Euroopat. Tänapäeval integreeritakse sõnavarasse enamasti inglisekeelseid mõisteid. Veel üks _______ keele tunnusjoon on tema mitmed erinevad dialektid. Need kaotavad aga aina rohkem tähtsust. Standardkeel laieneb eelkõige läbi meedia. Seetõttu tahavad mitmed koolid jälle dialekte õpetada. _______ keele grammatika ei ole väga lihtne, aga tasub end ära! Sest _______ keel kuulub maailma kõige tähtsamate keelte hulka...