eesti » inglise UK   Küsimused – minevik 1


85 [kaheksakümmend viis]

Küsimused – minevik 1

-

+ 85 [eighty-five]

+ Questions – Past tense 1

Vajutage teksti nägemiseks:   
eestiEnglish UK
Kui palju te joonud olete? Ho- m--- d-- y-- d----? +
Kui palju te töötanud olete? Ho- m--- d-- y-- w---? +
Kui palju te kirjutanud olete? Ho- m--- d-- y-- w----? +
   
Kuidas te magasite? Ho- d-- y-- s----? +
Kuidas te eksami sooritasite? Ho- d-- y-- p--- t-- e---? +
Kuidas te tee leidsite? Ho- d-- y-- f--- t-- w--? +
   
Kellega te rääkisite? Wh- d-- y-- s---- t-? +
Kellega te kokku leppisite? Wi-- w--- d-- y-- m--- a- a----------? +
Kellega te sünnipäeva tähistasite? Wi-- w--- d-- y-- c-------- y--- b-------? +
   
Kus te olite? Wh--- w--- y--? +
Kus te elasite? Wh--- d-- y-- l---? +
Kus te töötasite? Wh--- d-- y-- w---? +
   
Mida te tellisite? Wh-- d-- y-- s------? +
Mida te sõite? Wh-- d-- y-- e--? +
Mida te õppinud olete? Wh-- d-- y-- c--- t- k---? +
   
Kui kiiresti te sõitsite? Ho- f--- d-- y-- d----? +
Kui kaua te lendasite? Ho- l--- d-- y-- f--? +
Kui kõrgele te hüppasite? Ho- h--- d-- y-- j---? +
   

Aafrika keeled

Aafrikas räägitakse palju erinevaid keeli. Mitte ühelgi teisel mandril pole koos nii palju erinevaid keeli. Aafrika keelte mitmekesisus on muljetavaldav. Hinnanguliselt on aafrika keeli umbes 2000. Kuid kõik need keeled pole ühesugused! Hoopis vastupidi - nad on tihtipeale täiesti erinevad! Aafrika keeled kuuluvad nelja erinevasse keelkonda. Mõnel Aafrika keelel on ainulaadsed iseloomujooned. Näiteks leidub neis helisid, mida välismaalased ei suuda järele teha. Maised piirid ei pruugi Aafrikas olla keelelisteks piirideks. Osades piirkondades leidub korraga mitmeid erinevaid keeli. Tanzaanias kõneldakse näiteks nelja erineva keelkonna keeli. Aafrika keelte erandiks on afrikaani keel.

Antud keel sai alguse koloniaalajal. Sel ajal kohtusid omavahel mitme erineva kontinendi inimesed. Nad olid pärit Aafrikast, Euroopast ja Aasiast. Keelekontaktist arenes välja uus keel. Afrikaani keeles on mõjutusi mitmest erinevast keelest. Kõige rohkem on see siiski suguluses hollandi keelega. Tänapäeval räägitakse afrikaani keelt kõige rohkem Lõuna-Aafrikas ja Namiibias. Kõige ebatavalisemaks Aafrika keeleks on trummi keel. Teoorias on trummiga võimalik edastada igasugust sõnumit. Keeled, mis suhtlevad omavahel trummidega, on tonaalkeeled. Vastavad sõnad ja silbid, mida sõnumi edastamiseks kasutatakse, sõltuvad tooni kõrgusest. See tähendab, et trummiga imiteeritakse vastavat tooni. Trummi keelt mõistavad isegi Aafrika lapsed. Ja see on väga tõhus... Trummi keelt on kosta kuni 12 kilomeetri kauguselt!
Arvake ära, mis keelega tegu on!
_______ keel on põhjagermaani keel. See on emakeeleks umbes 5 miljonile inimesele. _______ keele juures on eriline see, et see koosneb kahest standardvariandist: Bokmål ja Ny******sk. See tähendab, et on olemas kaks tunnustatud _______ keelt. Mõlemaid kasutatakse võrdselt juhtimises, koolides ning meedias. Riigi suuruse tõttu ei suudetud väga kaua standardkeelt paika panna.

Nii jäid valdavaks dialektid, mis üksteisest sõltumatult arenesid. Iga _______lane mõistab aga kõiki kohalikke dialekte ning mõlemat ametlikku keelt. _______ keele hääldusel puuduvad kindlad reeglid. See on sellepärast, et mõlemaid variante kasutatakse võrdselt kirjutamisel. Räägitakse enamasti ühte kohalikku dialekti. _______ keel sarnaneb väga taani ja rootsi keelega. Nende keelte rääkijad mõistavad üksteist ilma suuremate probleemideta. _______ keel on seega üks väga huvitav keel... Ja võib ise valida, millist _______ keelt õppida tahetakse!