eesti » inglise UK   Nädalapäevad


9 [üheksa]

Nädalapäevad

-

+ 9 [nine]

+ Days of the week

Vajutage teksti nägemiseks:   
eestiEnglish UK
esmaspäev Mo---y +
teisipäev Tu----y +
kolmapäev We------y +
   
neljapäev Th-----y +
reede Fr---y +
laupäev Sa-----y +
   
pühapäev Su---y +
nädal th- w--k +
esmaspäevast pühapäevani fr-- M----- t- S----y +
   
Esimene päev on esmaspäev. Th- f---- d-- i- M-----. +
Teine päev on teisipäev. Th- s----- d-- i- T------. +
Kolmas päev on kolmapäev. Th- t---- d-- i- W--------. +
   
Neljas päev on neljapäev. Th- f----- d-- i- T-------. +
Viies päev on reede. Th- f---- d-- i- F-----. +
Kuues päev on laupäev. Th- s---- d-- i- S-------. +
   
Seitsmes päev on pühapäev. Th- s------ d-- i- S-----. +
Nädalas on seitse päeva. Th- w--- h-- s---- d---. +
Me töötame ainult viis päeva. We o--- w--- f-- f--- d---. +
   

Tehislik esperanto keel

Inglise keel on tänapäeval kõige olulisem universaalkeel. Igaühel peaks olema võimalik suhelda, kasutades seda. Aga teistes keeltes tahan saavutada seda eesmärki. Näiteks võib tuua tehiskeeled. Tehiskeeled on sihilikult loodud ja arendatud. See tähendab, et need luuakse plaani järgi. Tehiskeele puhul segatakse kokku erinevate keelte elemente. Nii peaks antud keelt olema lihtne õppida võimalikult paljudele inimestele. Iga tehiskeele eesmärgiks on rahvusvaheline suhtlus. Kõige tuntum tehiskeel on esperanto. Esimest korda tutvustati esperanto keelt 1887. aastal Varssavis. Selle lõi kunstnik Ludwik L. Zamenhof. Ta uskus, et (sotsiaalset) rahulolematust põhjustavad peamiselt suhtlusprobleemid.

Seepärast tahtis ta luua keele, mis ühendaks inimesi. Tänu sellele saaksid inimesed rääkida üksteisega võrdsel tasemel. Selle looja pseudonüümiks oli dr Esperanto ehk Lootusrikas. Mis näitab, kui palju ta uskus oma unistusse. Kuid ülemaailmse mõistmise idee on palju vanem. Praeguseks on loodud palju erinevaid tehiskeeli. Need on seotud selliste eesmärkidega nagu nagu sallivus ja inimõigused. Tänapäeval kõneldakse esperanto keelt enam kui 120 riigis. Kui esperanto keele vastu leidub ka kriitikat. Näiteks pärineb 70% esperanto sõnavarast romaani keeltest. Samuti on esperantot selgelt kujundanud indo-euroopa keeled. Antud keele kasutajad saavad mõtteid vahetada koosolekutel ja klubides. Regulaarselt korraldatakse kohtumisi ja loenguid. Niisiis, kuidas oleks natukese esperantoga? Ĉu vi parolas Esperanton? – Jes, mi parolas Esperanton tre bone!
Arvake ära, mis keelega tegu on!
Ameerika _______ keel kuulub läänegermaani keelte hulka. Nagu ka Kanada _______ keel, on see Põhja-Ameerika _______ keele dialekt. See on umbes 300 miljonile inimesele emakeeleks. Seega on see _______ keele kõige räägitum variant. See on aga väga sarnane briti _______ keelele. Mõlema variandi rääkijad saavad üksteisest enamasti probleemideta aru. Vestlus võib keeruliseks minna vaid siis, kui mõlemad pooled tugevaid dialekte räägivad.

Siiski leidub mõlema variandi vahel selgeid erinevusi. Need puudutavad eelkõige hääldust, sõnavara ja õigekirja. Mõningatel juhtudel võivad ka grammatika ja kirjavahemärgistus erineda. Võrreldes briti _______ keelega, muutub Ameerika _______ keel tähtsamaks. Seda põhjustab eelkõige Põhja-Ameerika filmi- ja muusikatööstuse suur mõju. Need ekspordivad oma keelt juba aastakümneid kogu maailma. Isegi India ja Pakistan, kunagised Briti kolooniad, võtavad amerikanisme üle... Õppige Ameerika _______ keelt, see on maailma kõige mõjukam keel!