eesti » inglise UK   Sidesõnad 3


96 [üheksakümmend kuus]

Sidesõnad 3

-

+ 96 [ninety-six]

+ Conjunctions 3

Vajutage teksti nägemiseks:   
eestiEnglish UK
Ma tõusen üles kohe kui äratuskell heliseb. I g-- u- a- s--- a- t-- a---- r----. +
Ma olen väsinud kohe kui õppima pean. I b----- t---- a- s--- a- I h--- t- s----. +
Ma lõpetan töötamise kohe kui 60 saan. I w--- s--- w------ a- s--- a- I a- 60. +
   
Millal te helistate? Wh-- w--- y-- c---? +
Kohe kui mul on hetk aega. As s--- a- I h--- a m-----. +
Ta helistab kohe kui tal on hetk aega. He--- c---- a- s--- a- h- h-- a l----- t---. +
   
Kui kaua te töötate? Ho- l--- w--- y-- w---? +
Ma töötan nii kaua, kuni saan. I’-- w--- a- l--- a- I c--. +
Ma töötan nii kaua, kuni olen terve. I’-- w--- a- l--- a- I a- h------. +
   
Ta lamab voodis selle asemel, et töötada. He l--- i- b-- i------ o- w------. +
Ta loeb ajalehte selle asemel, et süüa teha. Sh- r---- t-- n-------- i------ o- c------. +
Ta istub pubis selle asemel, et koju minna. He i- a- t-- b-- i------ o- g---- h---. +
   
Nii palju kui mina tean, elab ta siin. As f-- a- I k---- h- l---- h---. +
Nii palju kui mina tean, on ta naine haige. As f-- a- I k---- h-- w--- i- i--. +
Nii palju kui mina tean, on ta töötu. As f-- a- I k---- h- i- u---------. +
   
Ma magasin sisse, muidu oleksin täpselt jõudnud. I o--------- o-------- I-- h--- b--- o- t---. +
Ma jäin bussist maha, muidu oleksin täpselt jõudnud. I m----- t-- b--- o-------- I-- h--- b--- o- t---. +
Ma ei leidnud teed, muidu oleksin täpselt jõudnud. I d----- f--- t-- w-- / I g-- l---- o-------- I-- h--- b--- o- t---. +
   

Keel ja matemaatika

Mõtlemine ja kõne käivad käsikäes. Nad mõjutavad üksteist. Keelelised struktuurid mõjutavad meie mõtlemise ülesehitust. Mõnes keeles näiteks puuduvad sõnad numbrite väljendamiseks. Kõnelejad ei mõista numbrite konseptsiooni. Seega käivad mõnes mõttes keel ja matemaatika käsikäes. Grammatilised ja matemaatilises struktuurid on tihti sarnased. Mõned teadlased arvavad, et ka nende töötlemine käib sarnaselt. Nad usuvad, et kõnekeskus tegeleb ka matemaatikaga. See võib aidata ajul arvutada. Samas väidavad viimased uuringud midagi muud. Uurimistulemused näitavad, et aju töötleb matemaatilisi tehteid ilma kõneta. Teadlased uurisid kolme inimest.

Kolme katsealuse ajud olid vigastatud. Selle tulemusena olid saanud kahjustada nende kõnekeskused. Katsealustel oli suuri probleeme rääkimisega. Nad ei suutnud enam koostada lihtsaid lauseid. Nad ei saanud ka aru sõnadest. Pärast kõnetesti pidid nad lahendama matemaatilisi probleeme. Mõned neist matemaatilistest mõistatustest olid väga keerulised. Kuid siiski said katsealused nende lahendamisega hakkama! Selle uuringu tulemused on väga huvitavad. Uuring näitab, et matemaatikat ei tõlgendata läbi sõnade. On võimalik, et keelel ja matemaatikal on sama baas. Mõlemat töödeldakse samas keskuses. Kuid matemaatikat ei ole vaja kõigepealt kõneks tõlkida. Võib-olla keel ja matemaatika arenevad koos... Ja kui aju arenemine on lõppenud, eksisteerivad need kaks eraldi!
Arvake ära, mis keelega tegu on!
_______a keel kuulub lõunaslaavi keelte hulka. See on umbes 2 miljoni inimese emakeel. Need inimesed elavad _______as, Horvaatias, Serbias, Austrias, Itaalias ja Ungaris. _______a keel on paljudes aspektides sarnane tšehhi ja slovaki keelele. Sellel on ka palju mõjutusi serbohorvaadi keelest. Kuigi _______a on väike riik, leidub seal palju erinevaid dialekte. See on sellepärast, et sel keelepiirkonnal on olnud väga muutlik ajalugu.

Seda on näha ka sõnavaras, mis endas palju võõrkeelseid mõisteid sisaldab. _______a keelt kirjutatakse ladina tähestikus. Grammatika eristab kuut käänet ja kolme sugu. Häälduses eksisteerivad kaks ametlikku fonoloogiat. Üks neist kahest eristab täpselt kõrgeid ja madalaid toone. Veel üks selle keele eripära on selle arhailine struktuur. ******lased on alati olnud avatud teiste keelte suhtes. Seega rõõmustavad nad seda rohkem, kui keegi nende keele vastu huvi tunneb.