македонски » черкеcки   Пијалоци


12 [дванаесет]

Пијалоци

-

12 [пшIыкIутIу]
12 [pshIykIutIu]

Шъонхэр
Shonhjer

12 [дванаесет]

Пијалоци

-

12 [пшIыкIутIу]
12 [pshIykIutIu]

Шъонхэр
Shonhjer

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиадыгабзэ
Јас пијам чај. Сэ щ-- с----.
S-- s---- s----.
Јас пијам кафе. Сэ к--- с----.
S-- k--- s----.
Јас пијам минерална вода. Сэ м--------- с----.
S-- m--------- s----.
   
Пиеш ли чај со лимон? О л---- х----- щ-- у-----?
O l---- h------ s---- u-----?
Пиеш ли кафе со шеќер? О ш-------- х----- к--- у-----?
O s--------- h------ k--- u-----?
Пиеш ли вода со мраз? О м-- х----- п-- у-----?
O m-- h------ p-- u-----?
   
Овде има забава. Мы- ч----- щ---?
M---- c---------- s-----?
Луѓето пијат шампањско. ЦI----- ш--------- е----.
C------- s----------- e----.
Луѓето пијат вино и пиво. ЦI----- с--- ы--- п--- е----.
C------- s---- y--- p---- e----.
   
Пиеш ли алкохол? О ш--- к------ у-----?
O s--- k-------- u-----?
Пиеш ли виски? О в---- у-----?
O v---- u-----?
Пиеш ли кола со рум? О р-- х---- к--- у-----?
O r-- h------ k---- u-----?
   
Јас не сакам шампањско. Сэ ш--------- с-------.
S-- s----------- s--------.
Јас не сакам вино. Сэ с---- с-------.
S-- s----- s--------.
Јас не сакам пиво. Сэ п---- с-------.
S-- p----- s--------.
   
Бебето сака млеко. Са---- щ-- и----.
S----- s----- i----.
Детето сака какао и сок од јаболко. КI---------- к---- ы--- м--------- и----.
K------------- k---- y--- m----------- i----.
Жената сака сок од портокал и сок од грејпфрут. Бз--------- а---------- ы--- г----------- и----.
B--------- a---------- y--- g----------- i----.