македонски » черкеcки   Во градот


25 [дваесет и пет]

Во градот

-

25 [тIокIырэ тфырэ]
25 [tIokIyrje tfyrje]

Къалэм
Kaljem

25 [дваесет и пет]

Во градот

-

25 [тIокIырэ тфырэ]
25 [tIokIyrje tfyrje]

Къалэм
Kaljem

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиадыгабзэ
Би сакал / сакала кон железничката станица. Сэ в------- с---- с----------.
S-- v------- s---- s---------.
Би сакал / сакала кон аеродромот. Сэ а--------- с---- с----------.
S-- a----------- s---- s---------.
Би сакал / сакала во центарот на градот. Сэ к---- г----- с---- с----------.
S-- k----- g------- s---- s---------.
   
Како да стигнам до железничката станица? Во------ с-------- с------ с---------?
V------- s------------ s------- s-----------?
Како да стигнам до аеродромот? Аэ------- с-------- с------ с---------?
A--------- s------------ s------- s-----------?
Како да стигнам до центарот на градот? Къ--- г----- с-------- с------ с---------?
K----- g------- s------------ s------- s-----------?
   
Ми треба такси. Та--- с--------.
T---- s---------.
Ми треба карта на градот. Къ---- и----- с--------.
K----- i------ s---------.
Ми треба хотел. Сэ х------ с----.
S-- h--------- s----.
   
Би сакал / сакала да изнајмам еден автомобил. Сэ м----- (к-) х-------- с----.
S-- m------- (k-) h--------- s----.
Еве ја мојата кредитна картичка. Мы- с------- к---.
M-- s------- k---.
Еве ја мојата возачка дозвола. Мы--- с-------.
M----- s--------.
   
Што има да се види во градот? Мы к----- с-- у--------- д----?
M- k----- s-- u---------- d-----?
Појдете во стариот дел на градот. Къ------- ш-----.
K--------- s-----.
Направете една градска обиколка. Къ---- к---------------.
K----- k---------------.
   
Појдете на пристаништето. Къ----------- ш-----.
K------------- s-----.
Направете една пристанишна обиколка. Къ----------- к-----------.
K------------- k----------.
Кои други знаменитости ги има освен тоа? Сы- н------- у------- х----- д----?
S-- n--------- u-------- h----- d-----?