македонски » черкеcки   Во ресторан 3


31 [триесет и еден]

Во ресторан 3

-

31 [щэкIырэ зырэ]
31 [shhjekIyrje zyrje]

Рестораным 3
Restoranym 3

31 [триесет и еден]

Во ресторан 3

-

31 [щэкIырэ зырэ]
31 [shhjekIyrje zyrje]

Рестораным 3
Restoranym 3

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиадыгабзэ
Јас би сакал / сакала едно предјадење. Мы---- с------- с-------.
M-------- s--------- s-------.
Јас би сакал / сакала една салата. Сэ с---- с----.
S-- s---- s----.
Јас би сакал / сакала една супа. Сэ с------ с----.
S-- s------ s----.
   
Јас би сакал / сакала еден десерт. Сэ д----- с----.
S-- d----- s----.
Јас би сакал / сакала еден сладолед со шлаг. Сэ щ-------- з----- щ----- с----.
S-- s------------ z----- s------- s----.
Јас би сакал / сакала овошје или сирење. Сэ п---------------- г--- е к---- с----.
S-- p------------------ g---- e k--- s----.
   
Ние сакаме да појадуваме. Пч--------- т--- т-------.
P--------------- t---- t-------.
Ние сакаме да ручаме. Щэ---------- т--- т-------.
S----------------- t---- t-------.
Ние сакаме да вечераме. Пч------------ т--- т-------.
P---------------- t---- t-------.
   
Што сакате за појадок? Сы-- п-------- ш------- ш----------?
S--- p----------- s--------- s----------?
Лепчиња со мармалад и мед? Хь------------ д--- д----- а-- х----- ш--- д----- а--?
H---------------- d---- d------ a-- h------ s--- d------ a--?
Тост со колбаси и сирење? То---- н----- т----- а-- х----- к---- т----- а--?
T----- n----- t----- a-- h------ k--- t----- a--?
   
Едно варено јајце? КI----- г---------?
K-------- g--------?
Едно јајце на око? КI----- г--------?
K-------- g-------?
Еден омлет? КI------------?
K--------------?
   
Молам, уште еден јогурт. Дж--- з- й------ х------.
D----- z- j------ h--------.
Молам, уште сол и бибер. Дж--- щ----- щ------- а--- х------.
D----- s------ s---------- a--- h--------.
Молам, уште една чаша вода. Дж--- з- п-- с------ х------.
D----- z- p-- s------ h--------.