македонски » черкеcки   На аеродром


35 [триесет и пет]

На аеродром

-

35 [щэкIырэ тфырэ]
35 [shhjekIyrje tfyrje]

Аэропотым
Ajeropotym

35 [триесет и пет]

На аеродром

-

35 [щэкIырэ тфырэ]
35 [shhjekIyrje tfyrje]

Аэропотым
Ajeropotym

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиадыгабзэ
Би сакал / сакала да резервирам еден лет за Атина. Сэ А--- н-- т------- с------ с-------.
S-- A--- n--- t-------- s------ s-------.
Дали е тоа е директен лет? Мы- з------ м-----?
M-- z------- m-----?
Ве молам едно место до прозорецот, непушач. Ту--- з------------ ч----- ш------------- д---- х------.
T---- z---------------- c------- s------------- d------ h--------.
   
Би сакал / сакала да ја потврдам мојата резервација. Сэ т------- з-------------- к------------ с-------.
S-- t-------- z---------------- k------------- s-------.
Би сакал / сакала да ја откажам мојата резервација. Сэ т------- з----------------- щ----------- с-------.
S-- t-------- z------------------ s-------------- s-------.
Би сакал / сакала да ја променам мојата резервација. Сэ т-------- с---------- з---------- с-------.
S-- t--------- s---------- z------------ s-------.
   
Кога оди следната машина за Рим? Сы------ к------------- к----------- Р-- з-------- щ----?
S------ k------------- k----------- R-- z--------- s------?
Дали има уште две слободни места? Дж--- а------------- т---------- щ---?
D----- a-------------- t---------- s-----?
Не, имаме само уште едно слободно место. Хь--- т- а----------- з- т------- з---- т----.
H---- t-- a----------- z- t-------- z--- t-----.
   
Кога слетуваме? Сы------ т---------------?
S------ t----------------?
Кога ќе сме таму? Сы------ т------------?
S------ t-------------?
Кога има автобус до центарот на градот? Сы------ а-------- к---- г----- з--------?
S------ a-------- k----- g------- z----------?
   
Ова е вашиот куфер? Мы- о у---------?
M-- o u----------?
Ова е вашата ташна? Мы- о у----------?
M-- o u---------?
Ова е вашиот багаж? Мы- о у-------?
M-- o u--------?
   
Колку багаж можам да земам со себе? Сы- ф---- б----- з---------- с--------?
S-- f----- b------ z-------------- s--------?
Дваесет килограми. Ки------- т----.
K-------- t----.
Што, само дваесет килограми? Сы-? К-------- т---- н---- а--?
S--? K-------- t---- n----- a--?