македонски » черкеcки   Работа / Занает


55 [педесет и пет]

Работа / Занает

-

55 [шъэныкъорэ тфырэ]
55 [shjenykorje tfyrje]

Лэжьэн / Iоф шIэн
Ljezh'jen / Iof shIjen

55 [педесет и пет]

Работа / Занает

-

55 [шъэныкъорэ тфырэ]
55 [shjenykorje tfyrje]

Лэжьэн / Iоф шIэн
Ljezh'jen / Iof shIjen

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиадыгабзэ
Што сте по занает? Сы- у----------- у-------?
S-- u-------------- u----------?
Мојот сопруг е лекар по занает. Си---------- (с---) и----------- в---.
S----------- (s---) i-------------- v----.
Јас полудневно работам како медицинска сестра. Сэ с----------- н----------- с------.
S-- s----------- n----------- s---------.
   
Набргу ќе одиме во пензија. Бэ т------- п------ т------.
B-- t--------- p------ t--------.
Но даноците се високи. Хэ--------- и----.
H------------- i----.
И здравственото осигурување е високо. Ме------ с---------- б---.
M-------- s----------- b------.
   
Што сакаш да бидеш? Сы- с------- к--------- п-------?
S-- s--------- k---------- p-------?
Јас би сакал / сакала да бидам инженер. Сэ и------ с---- с-------.
S-- i------- s--- s-------.
Јас сакам да студирам на универзитетот. Сэ у------------ с--------- с----.
S-- u------------ s-------------- s----.
   
Јас сум практикант. Сэ с-------.
S-- s---------.
Јас не заработувам многу. Сэ к---------- б--.
S-- k------------- b---.
Јас сум на пракса во странство. Пр------- I------- щ------.
P--------- I-------- s---------.
   
Ова е мојот шеф. Мы- т-----------.
M-- t-------------.
Јас имам љубезни колеги. Iо------- д------- с----.
I--------- d-------- s-----.
Напладне секогаш одиме во кантината. Щэ----------- р---- ш------ т---------.
S------------------ r----- s-------- t-----------.
   
Јас барам едно работно место. Сэ I------ с-------.
S-- I-------- s------.
Јас сум веќе една година невработен / невработена. Ил--- х----- I------ з------------.
I---- h---- I-------- z------------.
Во оваа земја има премногу невработени. Iо----------- м- к---------- и--- б- д--.
I--------------- m- k--------- i--- b-- d---.