македонски » африкански   Овошје и храна


15 [петнаесет]

Овошје и храна

-

15 [vyftien]

Vrugte en kos / voedsel

15 [петнаесет]

Овошје и храна

-

15 [vyftien]

Vrugte en kos / voedsel

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиAfrikaans
Јас имам една јагода. Ek h-- ’- a-----.
Јас имам едно киви и една лубеница. Ek h-- ’- k------- e- ’- s-------.
Јас имам еден портокал и еден грејпфрут. Ek h-- ’- l----- e- ’- p-----.
   
Јас имам едно јаболко и едно манго. Ek h-- ’- a---- e- ’- v---------- / m----.
Јас имам една банана и еден ананас. Ek h-- ’- p------ e- ’- p-------.
Јас правам овошна салата. Ek m--- ’- v----------.
   
Јас јадам тост. Ek e-- r-----------.
Јас јадам тост со путер. Ek e-- r----------- m-- b-----.
Јас јадам тост со путер и мармалад. Ek e-- r----------- m-- b----- e- k-----.
   
Јас јадам сендвич. Ek e-- ’- t----------.
Јас јадам сендвич со маргарин. Ek e-- ’- t---------- m-- m--------.
Јас јадам сендвич со маргарин и домати. Ek e-- ’- t---------- m-- m-------- e- t------.
   
Ни треба леб и ориз. On- h-- b---- e- r-- n----.
Ни треба риба и стек. On- h-- v-- e- b------- / s---- n----.
Ни треба пица и шпагети. On- h-- p---- e- s-------- n----.
   
Што уште ни треба? Wa- h-- o-- n----?
Ни требаат моркови и домати за супата. On- h-- w------ e- t------- v-- d-- s-- n----.
Каде има супермаркет? Wa-- i- '- s--------?