македонски » африкански   Годишни времиња и временски услови


16 [шеснаесет]

Годишни времиња и временски услови

-

16 [sestien]

Seisoene en weer

16 [шеснаесет]

Годишни времиња и временски услови

-

16 [sestien]

Seisoene en weer

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиAfrikaans
Ова се годишните времиња: Di- i- d-- s-------:
пролет, лето Le---- s----,
есен, зима. he---- w-----.
   
Летото е жешко. Di- s---- i- w---.
Во лето сонцето грее. In d-- s---- s--- d-- s--.
Во лето одиме со задовослтво да шетаме. In d-- s---- g--- s--- o-- g----.
   
Зимата е студена. Di- w----- i- k---.
Во зима снежи или врне. In d-- w----- s---- o- r--- d--.
Во зимата остануваме со задовослтво дома. In d-- w----- b-- o-- g---- t---.
   
Студено е. Di- i- k---.
Врне дожд. Di- r---.
Ветровито е. Di- i- w-------.
   
Топло е. Di- i- w---.
Сончево е. Di- i- s-----.
Ведро е. Di- i- h-----.
   
Какво е времето денес? Ho- i- d-- w--- v-----?
Денес е студено. Di- i- k--- v-----.
Денес е топло. Di- i- w--- v-----.