македонски » африкански   Во кујната


19 [деветнаесет]

Во кујната

-

19 [negentien]

In die kombuis

19 [деветнаесет]

Во кујната

-

19 [negentien]

In die kombuis

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиAfrikaans
Имаш ли нова кујна? He- j- ’- n--- k------?
Што сакаш да готвиш денес? Wa- w-- j- v----- k---?
Готвиш ли на електрична струја или на гас? Ko-- j- o- ’- e--------- o- g-------?
   
Треба ли да го исечам кромидот? Mo-- e- d-- u-- s--?
Треба ли да ги излупам компирите? Mo-- e- d-- a--------- s---?
Треба ли да ја измијам салатата? Mo-- e- d-- b--------- w--?
   
Каде се чашите? Wa-- i- d-- g----?
Каде се садовите? Wa-- i- d-- b----?
Каде е приборот за јадење? Wa-- i- d-- m--------?
   
Имаш ли отварач за конзерви? He- j- ’- b-----------?
Имаш ли отварач за шишиња? He- j- ’- b-------------?
Имаш ли извлекувач за плута? He- j- ’- k----------?
   
Дали ја готвиш супата во оваа тенџере? Ko-- j- d-- s-- i- h------ p--?
Ја пржиш ли рибата во оваа тава? Br--- j- d-- v-- i- h------ p--?
Го печеш ли зеленчукот на оваа скара? Ro----- j- d-- g------ o- h------ / d-- r------?
   
Јас ја покривам масата. Ek d-- d-- t----.
Овде се ножевите, вилушките и лажиците. Hi-- i- d-- m----- v---- e- l-----.
Овде се чашите, чиниите и салфетите. Hi-- i- d-- g----- d-- b---- e- d-- s-------.