македонски » африкански   Во хотел – пристигнување


27 [дваесет и седум]

Во хотел – пристигнување

-

+ 27 [sewe en twintig]

+ In die hotel – aankoms

27 [дваесет и седум]

Во хотел – пристигнување

-

27 [sewe en twintig]

In die hotel – aankoms

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиAfrikaans
Имате ли една слободна соба? He- u v-- m- ’- k----? +
Јас резервирав една соба. Ek h-- ’- k---- b-------. +
Моето презиме е Милер. My n--- i- M-----. +
   
Ми треба една еднокреветна соба. Ek s--- ’- e---------. +
Ми треба една двокреветна соба. Ek s--- ’- d----------. +
Колку чини собата за една вечер? Ho----- k-- d-- k---- p-- n--? +
   
Јас би сакал / сакала една соба со бања. Ek w-- g---- ’- k---- m-- ’- b-- h-. +
Јас би сакал / сакала една соба со туш. Ek w-- g---- ’- k---- m-- ’- s---- h-. +
Можам ли да ја погледнам собата? Ka- e- d-- k---- b-------? +
   
Има ли овде гаража? Is d--- ’- m-------- h---? +
Има ли овде сеф? Is d--- ’- k---- h---? +
Има ли овде факс? Is d--- ’- f--- h---? +
   
Добро, ќе ја земам собата. Go--- e- n--- d-- k----. +
Еве ги клучевите. Hi-- i- d-- s-------. +
Еве го мојот багаж. Hi-- i- m- b------. +
   
Во колку часот е појадокот? Ho- l--- i- o-----? +
Во колку часот е ручекот? Ho- l--- i- m--------? +
Во колку часот е вечерата? Ho- l--- i- a------? +