македонски » африкански   Во базен за пливање


50 [педесет]

Во базен за пливање

-

50 [vyftig]

By die swembad

50 [педесет]

Во базен за пливање

-

50 [vyftig]

By die swembad

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиAfrikaans
Денес е жешко. Di- i- w--- v-----.
Ќе одиме ли на базен? Ga-- o-- s------ t--?
Имаш ли желба да одиме на пливање? He- j- l-- o- t- g--- s---?
   
Имаш ли крпа за бришење? He- j- ’- h-------?
Имаш ли гаќи за капење? He- j- ’- s--------?
Имаш ли костим за капење? He- j- ’- b----------?
   
Умееш ли да пливаш? Ka- j- s---?
Умееш ли да нуркаш? Ka- j- d---?
Умееш ли да скокаш во вода? Ka- j- i- d-- w---- s-----?
   
Каде е тушот? Wa-- i- d-- s----?
Каде е кабината за пресоблекување? Wa-- i- d-- k----------?
Каде се очилата за пливање? Wa-- i- d-- s-------?
   
Длабока ли е водата? Is d-- w---- d---?
Чиста ли е водата? Is d-- w---- s----?
Топла ли е водата? Is d-- w---- w---?
   
Се смрзнувам. Ek k-- k---.
Водата е премногу студена. Di- w---- i- t- k---.
Излегувам сега од водата. Ek k--- n-- u-- d-- w----.