македонски » Амхарски   Пијалоци


12 [дванаесет]

Пијалоци

-

+ 12 [አስራ ሁለት]12 [āsira huleti]

+ መጠጦችmet’et’ochi

12 [дванаесет]

Пијалоци

-

12 [አስራ ሁለት]
12 [āsira huleti]

መጠጦች
met’et’ochi

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиአማርኛ
Јас пијам чај. እኔ ሻ- እ-----
i-- s---- i----------።
+
Јас пијам кафе. እኔ ቡ- እ-----
i-- b--- i----------።
+
Јас пијам минерална вода. እኔ የ---- ው- እ-----
i-- y--------- w--- i----------።
+
   
Пиеш ли чај со лимон? ሻይ በ-- ት----/ጫ--?
s---- b----- t-----------/c--------?
+
Пиеш ли кафе со шеќер? ቡና በ--- ት----/ጫ--?
b--- b------- t-----------/c--------?
+
Пиеш ли вода со мраз? ውሃ ከ--- ጋ- ት----/ጫ--?
w--- k------- g--- t-----------/c--------?
+
   
Овде има забава. እዚ- ድ-- አ--
i---- d----- ā--።
+
Луѓето пијат шампањско. ሰዎ- ሻ--- ይ----
s------ s--------- y---------።
+
Луѓето пијат вино и пиво. ሰዎ- የ--- ጠ- እ- ቢ- ይ----
s------ y------- t---- i-- b--- y---------።
+
   
Пиеш ли алкохол? አል-- ት----/ጫ--?
ā------ t-----------/c--------?
+
Пиеш ли виски? ውስ- ት----/ ጫ--?
w----- t-----------/ c--------?
+
Пиеш ли кола со рум? ኮላ ከ ራ- ጋ- ት----/ጫ--?
k--- k- r--- g--- t-----------/c--------?
+
   
Јас не сакам шампањско. ሻም-- አ-----
s--------- ā--------።
+
Јас не сакам вино. የወ-- ጠ- አ-----
y------- t---- ā--------።
+
Јас не сакам пиво. ቢራ አ-----
b--- ā--------።
+
   
Бебето сака млеко. ህፃ- ወ-- ይ----
h-------- w----- y-------።
+
Детето сака какао и сок од јаболко. ልጁ ኮ- እ- የ-- ጭ-- ይ----
l--- k--- i-- y----- c-------- y-------።
+
Жената сака сок од портокал и сок од грејпфрут. ሴቷ የ----- እ- የ--- ጭ-- ት-----
s---- y----------- i-- y------- c-------- t----------።
+