македонски » Амхарски   Овошје и храна


15 [петнаесет]

Овошје и храна

-

15 [አስራ አምስት]
15 [āsira āmisiti]

አትክልት እና ምግብ
ātikiliti ina migibi

15 [петнаесет]

Овошје и храна

-

15 [አስራ አምስት]
15 [āsira āmisiti]

አትክልት እና ምግብ
ātikiliti ina migibi

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиአማርኛ
Јас имам една јагода. እኔ እ--- አ---
i-- i------ ā-----።
Јас имам едно киви и една лубеница. እኔ ኪ- እ- ሜ-- አ---
i-- k--- i-- m----- ā-----።
Јас имам еден портокал и еден грејпфрут. እኔ ብ---- እ- ወ-- አ---
i-- b--------- i-- w----- ā-----።
   
Јас имам едно јаболко и едно манго. እኔ ፖ- እ- ማ-- አ---
i-- p--- i-- m----- ā-----።
Јас имам една банана и еден ананас. እኔ ሙ- እ- አ--- አ---
i-- m--- i-- ā------ ā-----።
Јас правам овошна салата. እኔ የ---- ሰ-- እ-----
i-- y--------- s------ i--------።
   
Јас јадам тост. እኔ የ---- ዳ- እ---- ነ--
i-- y---------- d--- i-------- n---።
Јас јадам тост со путер. እኔ የ---- ዳ- በ-- እ---- ነ--
i-- y---------- d--- b------ i-------- n---።
Јас јадам тост со путер и мармалад. እኔ የ---- ዳ- በ-- እ- በ----- እ---- ነ--
i-- y---------- d--- b------ i-- b----------- i-------- n---።
   
Јас јадам сендвич. እኔ ሳ---- እ---- ነ--
i-- s---------- i-------- n---።
Јас јадам сендвич со маргарин. እኔ ሳ---- በ-- ቅ- እ---- ነ--
i-- s---------- b----- k---- i-------- n---።
Јас јадам сендвич со маргарин и домати. እኔ ሳ---- በ-- ቅ- እ- በ---- እ---- ነ--
i-- s---------- b----- k---- i-- b--------- i-------- n---።
   
Ни треба леб и ориз. እኛ ዳ- እ- እ-- እ-------
i--- d--- i-- i---- i------------።
Ни треба риба и стек. እኛ አ- እ- ስ-- እ-------
i--- ā-- i-- s----- i------------።
Ни треба пица и шпагети. እኛ ፒ- እ- ፓ-- እ-------
i--- p--- i-- p----- i------------።
   
Што уште ни треба? ሌላ ም- ተ--- ያ------?
l--- m--- t--------- y-------------?
Ни требаат моркови и домати за супата. እኛ ካ-- እ- ቲ--- ለ--- እ-------
i--- k----- i-- t------- l-------- i------------።
Каде има супермаркет? ሱቁ የ- ነ--
s---- y--- n---?