македонски » Амхарски   Во кујната


19 [деветнаесет]

Во кујната

-

19 [አስራ ዘጠኝ]
19 [āsira zet’enyi]

በ ኩሽና ውስጥ
be kushina wisit’i

19 [деветнаесет]

Во кујната

-

19 [አስራ ዘጠኝ]
19 [āsira zet’enyi]

በ ኩሽና ውስጥ
be kushina wisit’i

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиአማርኛ
Имаш ли нова кујна? አዲ- ኩ-- አ--/ አ--?
ā---- k------ ā----/ ā-----?
Што сакаш да готвиш денес? ዛሬ ም- ማ--- ት-----/ ት-------
z--- m--- m------- t-----------/ t--------------?
Готвиш ли на електрична струја или на гас? የም-----/ይ- በ------ ወ-- በ-- ነ--
y-------------/y--- b------------- w----- b----- n---?
   
Треба ли да го исечам кромидот? ሽን----- እ- ብ----- ይ---?
s--------------- i-- b------------ y--------?
Треба ли да ги излупам компирите? ድን--- እ- ብ---- ይ---?
d----------- i-- b----------- y--------?
Треба ли да ја измијам салатата? ሰላ--- እ- ባ--- ይ---?
s---------- i-- b-------- y--------?
   
Каде се чашите? ብር---- የ- ና---
b--------------- y--- n------?
Каде се садовите? የመ---- እ- የ- ነ--
y----------- i--- y--- n---?
Каде е приборот за јадење? ሹካ----- እ- ቢ- የ- ነ--
s------------- i-- b--- y--- n---?
   
Имаш ли отварач за конзерви? በቆ--- የ--- ም--- መ--- አ--/አ--?
b----------- y-------- m-------- m-------- ā----/ā-----?
Имаш ли отварач за шишиња? የጠ--- መ--- አ--/አ--?
y---------- m-------- ā----/ā-----?
Имаш ли извлекувач за плута? የቪ- መ--- አ--/አ---
y----- m-------- ā----/ā-----?
   
Дали ја готвиш супата во оваа тенџере? በዚ- ድ-- ነ- ሶ---- ተ-----/የ------
b----- d----- n--- s--------- t-----------/y-----------?
Ја пржиш ли рибата во оваа тава? በዚ- መ--- ነ- አ--- የ------/ የ-------
b----- m--------- n--- ā------ y--------------/ y---------------?
Го печеш ли зеленчукот на оваа скара? በዚ- መ--- ላ- ነ- አ---- የ------/የ-------
b----- m--------- l--- n--- ā-------- y--------------/y---------------?
   
Јас ја покривам масата. እኔ ጠ----- እ----- ነ--
i-- t----------- i---------- n---።
Овде се ножевите, вилушките и лажиците. ቢላ- ሹ--- እ- ማ----- እ-- ና---
b---- s--------- i-- m------------ i---- n------።
Овде се чашите, чиниите и салфетите. ብር---- ፤ ሰ--- እ- ሶ--- እ-- ና---
b--------------- ፤ s-------- i-- s-------- i---- n------።