македонски » Амхарски   Во хотел – пристигнување


27 [дваесет и седум]

Во хотел – пристигнување

-

27 [ሃያ ሰባት]
27 [haya sebati]

በሆቴል ውስጥ- ሲገቡ
behotēli wisit’i- sīgebu

27 [дваесет и седум]

Во хотел – пристигнување

-

27 [ሃያ ሰባት]
27 [haya sebati]

በሆቴል ውስጥ- ሲገቡ
behotēli wisit’i- sīgebu

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиአማርኛ
Имате ли една слободна соба? ያል--- ክ-- አ---?
y--------- k----- ā------?
Јас резервирав една соба. እኔ ክ-- በ---- አ-------
i-- k----- b---------- ā-------------።
Моето презиме е Милер. የእ- ስ- ሙ-- ነ--
y----- s--- m----- n---።
   
Ми треба една еднокреветна соба. ባለ አ-- አ-- ክ-- እ------
b--- ā---- ā---- k----- i----------።
Ми треба една двокреветна соба. ባለ ሁ-- አ-- ክ-- እ------
b--- h----- ā---- k----- i----------።
Колку чини собата за една вечер? ለአ-- ለ-- ዋ-- ስ-- ነ-?
l------- l----- w----- s----- n---?
   
Јас би сакал / сакала една соба со бања. የገ-- መ---- ያ-- ክ-- እ------
y------- m---------- y----- k----- i----------።
Јас би сакал / сакала една соба со туш. የቁ- መ---- ያ-- ክ-- እ------
y------ m---------- y----- k----- i----------።
Можам ли да ја погледнам собата? ክፍ-- ላ-- እ----?
k------- l----- i---------?
   
Има ли овде гаража? የመ-- ማ--- አ- እ--?
y------- m-------- ā-- i----?
Има ли овде сеф? እዚ- አ----- ነ-?
i---- ā----------- n---?
Има ли овде факс? የፋ-- ማ-- አ- እ--?
y------- m------ ā-- i----?
   
Добро, ќе ја земам собата. ጥሩ ክ--- እ------
t---- k------- i----------።
Еве ги клучевите. እነ-- ቁ--- ና---
i------ k--------- n------።
Еве го мојот багаж. ይሄ የ- ሻ-- ነ--
y--- y--- s------- n---።
   
Во колку часот е појадокот? ቁር- በ--- ሰ-- ነ- ያ--?
k------ b------- s----- n--- y-----?
Во колку часот е ручекот? ምሳ በ--- ሰ-- ነ- ያ--?
m--- b------- s----- n--- y-----?
Во колку часот е вечерата? እራ- በ--- ሰ-- ነ- ያ--?
i---- b------- s----- n--- y-----?