македонски » Амхарски   Купување


54 [педесет и четири]

Купување

-

54 [ሃምሳ አራት]
54 [hamisa ārati]

ግብይት
gibiyiti

54 [педесет и четири]

Купување

-

54 [ሃምሳ አራት]
54 [hamisa ārati]

ግብይት
gibiyiti

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиአማርኛ
Сакам да купам еден подарок. ስጦ- መ--- እ------
s------ m------- i----------።
Но не нешто премногу скапо. ግን በ-- ው--- አ-----
g--- b------ w-------- ā--------።
Можеби една рачна ташна? ድን-- የ-- ቦ--?
d------- y----- b-----?
   
Која боја би ја сакале? የት--- ቀ-- ይ----?
y---------- k------ y---------?
Црна, кафеава или бела? ጥቁ- ፤-- ወ-- ነ-?
t------- ፤---- w----- n-----?
Една голема или мала? ትል-- ወ-- ት---?
t-------- w----- t--------?
   
Смеам ли да ја видам оваа? የሄ-- ማ-- እ----?
y------- m----- i---------?
Дали таа е од кожа? ከቆ- የ--- ነ-?
k------ y------- n---?
Или пак е од вештачки материјал? ወይ- ከ----- የ--- ነ-?
w----- k----------- y------- n---?
   
Од кожа секако. በት--- ከ-- ነ--
b--------- k------ n---።
Ова е еден особено добар квалитет. ይሄ በ--- በ-- ደ-- የ--- ነ--
y--- b------- b------ d----- y------- n---።
И ташната навистина е со многу поволна цена. እና የ---- ዋ-- ተ---- ነ--
i-- y--------- w----- t------------ n---።
   
Ми се допаѓа. ወድ-----
w-----------።
Ќе ја земам. እወ------
i------------።
Дали можам евентуално да ја заменам? መቀ-- ይ--- ካ----?
m-------- y-------- k---------?
   
Се разбира. በት--- ።
b--------- ።
Ќе ја спакуваме како подарок. በስ-- መ--- እ---------
b-------- m--------- i------------------።
Таму од спротива е благајната. ገን-- መ---- እ-- ነ--
g------- m--------- i---- n---።