македонски » Амхарски   Работа / Занает


55 [педесет и пет]

Работа / Занает

-

+ 55 [ሃምሣ አምስት]55 [hamiša āmisiti]

+ ስራsira

55 [педесет и пет]

Работа / Занает

-

55 [ሃምሣ አምስት]
55 [hamiša āmisiti]

ስራ
sira

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиአማርኛ
Што сте по занает? ምን-- ነ- የ-----
m------- n--- y---------?
+
Мојот сопруг е лекар по занает. ባሌ ዶ--- ነ--
b--- d------- n---።
+
Јас полудневно работам како медицинска сестра. እኔ ግ-- ቀ- ነ---- እ-----
i-- g------ k---- n--------- i--------።
+
   
Набргу ќе одиме во пензија. በቅ-- ጡ-- እ------
b-------- t------ i-----------።
+
Но даноците се високи. ግን ግ-- ከ--- ነ--
g--- g----- k-------- n---።
+
И здравственото осигурување е високо. እና የ-- ዋ----- ው- ነ--
i-- y------ w----------- w--- n---።
+
   
Што сакаш да бидеш? ወደ-- ም- መ-- ት-----/ሽ?
w------- m--- m----- t-----------/s--?
+
Јас би сакал / сакала да бидам инженер. መሐ--- መ-- እ------
m---------- m----- i----------።
+
Јас сакам да студирам на универзитетот. ዩን---- መ-- እ------
y----------- m----- i----------።
+
   
Јас сум практикант. እኔ ተ---- ነ--
i-- t--------- n----።
+
Јас не заработувам многу. ብዙ አ-------
b--- ā-------------።
+
Јас сум на пракса во странство. በሌ- አ-- እ-------- ነ--
b----- ā---- i----------------- n---።
+
   
Ова е мојот шеф. ያ የ- አ-- ነ--
y- y--- ā----- n---።
+
Јас имам љубезни колеги. እኔ ጥ- ባ----- አ---
i-- t---- b------------ ā-----።
+
Напладне секогаш одиме во кантината. ሁሌ ከ--- በ-- ወ- ካ---- እ------
h--- k------- b------- w--- k--------- i----------።
+
   
Јас барам едно работно место. ስራ እ----- ነ- ።
s--- i----------- n--- ።
+
Јас сум веќе една година невработен / невработена. ለአ-- ያ-- ስ- አ- ነ--
l------- y----- s--- ā--- n----።
+
Во оваа земја има премногу невработени. በዚ- ሃ-- ው-- ብ- ስ- አ-- አ--
b----- h----- w------ b--- s--- ā------ ā--።
+