македонски » Амхарски   Кај лекар


57 [педесет и седум]

Кај лекар

-

57 [ሃምሣ ሰባት]
57 [hamiša sebati]

ህክምና
hikimina

57 [педесет и седум]

Кај лекар

-

57 [ሃምሣ ሰባት]
57 [hamiša sebati]

ህክምና
hikimina

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиአማርኛ
Јас имам еден термин кај лекар. የዶ--- ቀ-- አ---
y--------- k------- ā-----።
Терминот е во десет часот. በአ-- ሰ-- ቀ-- አ---
b------- s----- k------- ā-----።
Како е вашето име? የአ--- ስ- ማ- ነ-?
y--------- s--- m--- n---?
   
Седнете во чекалната Ве молам . እባ-- በ---- ክ-- ው-- ይ----
i------ b--------- k----- w------ y---------።
Лекарот ќе дојде веднаш. ዶክ-- አ-- ይ----
d------- ā---- y--------።
Каде сте осигурани? በየ--- የ-- ዋ--- ሰ- ድ--- ው-- ነ- የ----?
b---------- y------ w------- s----- d------- w------ n--- y----------?
   
Што можам да сторам за вас? ምን ላ----- እ----?
m--- l----------- i---------?
Имате ли болки? ህመ- አ---?
h----- ā------?
Каде ве боли? የቱ ጋ- ነ- የ----?
y--- g--- n--- y---------?
   
Секогаш имам болки во грбот. ሁል-- ጀ---- ያ---
h------- j--------- y-------i
Често имам главоболки. በአ---- እ--- ያ----
b------------ i------ y--------።
Понекогаш имам болки во стомакот. አን- አ-- ጊ- ሆ-- ይ------
ā---- ā---- g--- h----- y--------------።
   
Соблечете се од појасот нагоре, Ве молам. ከወ-- በ-- ያ----
k------- b----- y--------።
Легнете на лежалката, Ве молам. በመ------ ጠ--- ላ- ይ---
b--------------- t--------- l--- y------።
Крвниот притисок е во ред. የደ- ግ--- ደ-- ነ--
y----- g------- d----- n---።
   
Ќе ви дадам една инекција. መር- እ-------
m----- i------------።
Ќе ви дадам таблети. ኪኒ- እ-------
k----- i-------------።
Ќе ви дадам еден рецепт за во аптека. የመ---- ማ-- ወ--- እ-------
y----------- m------ w-------- i-------------።