македонски » Амхарски   Негирање 2


65 [шеесет и пет]

Негирање 2

-

+ 65 [ስልሳ አምስት]65 [silisa āmisiti]

+ ተቃራኒ 2tek’aranī 2

65 [шеесет и пет]

Негирање 2

-

65 [ስልሳ አምስት]
65 [silisa āmisiti]

ተቃራኒ 2
tek’aranī 2

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиአማርኛ
Скап ли е прстенот? ቀለ-- ው- ነ-?
k-------- w--- n---?
+
Не, тој чини само сто евра. አይ--- ፤ ዋ-- አ-- መ- ኢ-- ብ- ነ--
ā-------- ፤ w----- ā---- m--- ī---- b---- n---።
+
Но јас имам само педесет. ግን ያ-- ሃ-- ብ- ነ--
g--- y------ h----- b---- n---።
+
   
Готов / готова ли си веќе? ጨር---/ ሻ-?
c-----------/ s----?
+
Не, сеуште не сум. አይ ፤ ገ- ነ--
ā-- ፤ g--- n----።
+
Но веднаш ќе бидам готов / готова. ግን አ-- እ------
g--- ā---- i------------።
+
   
Сакаш ли уште супа? ተጨ-- ሾ-- ት-----/ጊ---?
t--------- s------ t-----------/g--------?
+
Не, не сакам повеќе. አይ ፤ ተ--- አ------
ā-- ፤ t--------- ā----------።
+
Но сакам уште еден сладолед. ግን ሌ- አ-- ክ--
g--- l--- ā---- k----i
+
   
Живееш ли веќе долго овде? ለብ- ጊ- እ-- ኖ--/ሽ?
l----- g--- i---- n-----/s--?
+
Не, штотуку еден месец. አያ- ፤ ገ- አ-- ወ- ብ-
ā---- ፤ g--- ā---- w--- b---a
+
Но познавам веќе многу луѓе. ግን ብ- ሰ--- አ-----
g--- b--- s-------- ā---------።
+
   
Патуваш ли утре накај дома? ነገ ወ- ቤ- ት----/ሽ?
n--- w--- b--- t---------/s--?
+
Не, дури за викендот. አያ- ፤ በ---- መ--- ቀ-- ብ- ነ--
ā---- ፤ b--------- m---------- k------- b---- n---።
+
Но се враќам веќе во недела. ግን እ-- እ------
g--- i---- i----------።
+
   
Дали твојата ќерка е веќе возрасна? ሴት ል--/ሽ ለ--- ሄ-- ደ----?
s--- l-----/s-- l-------- h----- d----------?
+
Не, таа е штотуку седумнаесет. አያ- ፣ እ- አ-- ሰ-- አ-- ነ--
ā---- ፣ i--- ā---- s----- ā----- n---።
+
Но таа веќе има дечко. ግን የ--- ጋ-- አ---
g--- y------- g------ ā----።
+