македонски » Амхарски   Сврзници 1


94 [деведесет и четири]

Сврзници 1

-

+ 94 [ዘጠና አራት]94 [zet’ena ārati]

+ መስተጻምር 1mesitets’amiri 1

94 [деведесет и четири]

Сврзници 1

-

94 [ዘጠና አራት]
94 [zet’ena ārati]

መስተጻምር 1
mesitets’amiri 1

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиአማርኛ
Чекај, додека да престане дождот. ቆይ ፤ ዝ-- እ-----
k---- ፤ z----- i----------i
+
Чекај, додека да бидам готов / готова. ቆይ ፤ እ------
k---- ፤ i-------------i
+
Чекај, додека тој да се врати. ቆይ- እ- እ----- ድ--
k----- i-- i---------- d----i
+
   
Ќе почекам, додека ми се исуши косата. ፀጉ- እ----- ድ-- እ-----/እ-----
t-------- i----------- d----- i------------/i---------።
+
Ќе почекам, додека да заврши филмот. ፊል- እ------ ድ-- እ-----/እ-----
f----- i------------- d----- i------------/i---------።
+
Ќе почекам, додека семафорот светне зелено. የት--- መ--- አ---- እ---- ድ-- እ-----/እ-----
y--------- m------- ā-------- i-------- d----- i------------/i---------።
+
   
Кога патуваш на одмор? እረ-- ጉ- የ-----/ጂ- መ- ነ--
i------ g--- y-----------/j--- m---- n---?
+
Уште пред летниот распуст? ከበ-- እ---/በ-- በ--?
k------- i------/b----- b-----?
+
Да, уште пред да започне летниот распуст. አዎ ፤ የ--- እ--- ከ---- በ---
ā-- ፤ y------- i------ k--------- b-----።
+
   
Поправи го кровот, пред да започне зимата. ክረ-- ሳ---- ጣ---- ጠ---
k------- s--------- t---------- t------።
+
Измиј си ги рацете, пред да седнеш на масата. ጠረ--- ጋ- ከ-----/ሽ በ-- እ---/ሽ- ታ--/ቢ-
t----------- g--- k-------------/s-- b----- i------/s---- t------/b-።
+
Затвори го прозорецот, пред да излезеш. ከመ---- በ-- መ---- ዝ-/ጊ-
k------------ b----- m--------- z---/g-።
+
   
Кога ќе се вратиш дома? ወደ ቤ- መ- ት----/ሽ?
w--- b--- m---- t----------/s--?
+
По наставата? ከት---- በ--?
k----------- b-------?
+
Да, откако ќе заврши наставата. አዎ ፤ ት---- ካ-- በ---
ā-- ፤ t--------- k------ b-------።
+
   
Откако тој имаше несреќа, не можеше повеќе да работи. አደ- ከ----- በ-- መ--- አ-----
ā---- k----------- b------- m------- ā---------።
+
Откако тој ја загуби работата, тој замина за Америка. ስራ-- ካ- በ-- ወ- አ--- ሄ--
s------- k---- b------- w--- ā------ h---።
+
Откако тој замина за Америка, тој стана богат. አሜ-- ከ-- ብ-- ሃ--- ሆ--
ā------ k----- b------- h------- h---።
+