македонски » арапски   голем – мал


68 [шеесет и осум]

голем – мал

-

+ ‫68 [ثمانية وستون]‬68 [thmanyat wastun]

+ ‫كبيرـــــــصغير‬kbirsighir

68 [шеесет и осум]

голем – мал

-

‫68 [ثمانية وستون]‬
68 [thmanyat wastun]

‫كبيرـــــــصغير‬
kbirsighir

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиالعربية
голем и мал ‫ك--- و-----
k--- w------r
+
Слонот е голем. ‫ا---- ك---.‬
a---- k------.
+
Глушецот е мал. ‫ا---- ص---.‬
a---- s------.
+
   
темен и светол ‫م--- و-----
m----- w-------a
+
Ноќта е темна. ‫ا----- م----.‬
a------- m---------.
+
Денот е светол. ال---- م---
a------ m-----q
+
   
стар и млад ‫ط--- ف- ا--- و----
t----- f- a----- w------n
+
Нашиот дедо е многу стар. ‫ج--- ط--- ف- ا--- (ع---).‬
j---- t---- f- a----- (e----).
+
Пред 70 години беше уште млад. ‫و--- س---- ع---- ك-- ش----.‬
w--- s----- e----- k-- s------.
+
   
убав и грд ‫ج--- و-----
j--- w------h
+
Пеперутката е убава. ‫ا------ ج----.‬
a--------- j------.
+
Пајакот е грд. ‫ا------- ق---.‬
a--------- q-----.
+
   
дебел и слаб / тенок ‫س--- و-----
s--- w------l
+
Жена со 100 килограми е дебела. ‫إ---- و---- 100 ك----- س----.‬
'------- w------ 100 k----- s-------.
+
Маж со 50 килограми е слаб. ‫ر-- و--- 50 ك--- ه- ن---.‬
r--- w----- 50 k--- h- n----.
+
   
скап и евтин ‫غ---(ب--- ا----)و-----
g-----(b--- a------)w----s
+
Автомобилот е скап. ‫ا------ ب---- ا----.‬
a--------- b------ a-------.
+
Весникот е евтин. ‫ا------ ر----.‬
a------- r-------.
+