македонски » белоруски   Пијалоци


12 [дванаесет]

Пијалоци

-

12 [дванаццаць]
12 [dvanatstsats’]

Напоі
Napoі

12 [дванаесет]

Пијалоци

-

12 [дванаццаць]
12 [dvanatstsats’]

Напоі
Napoі

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскибеларуская
Јас пијам чај. Я п-- г------.
Y- p--- g------.
Јас пијам кафе. Я п-- к---.
Y- p--- k---.
Јас пијам минерална вода. Я п-- м---------- в---.
Y- p--- m----------- v---.
   
Пиеш ли чај со лимон? Ты п--- г------ з л------?
T- p---- g------ z l------?
Пиеш ли кафе со шеќер? Ты п--- к--- з ц-----?
T- p---- k--- z t------?
Пиеш ли вода со мраз? Ты п--- в--- з л----?
T- p---- v--- z l----?
   
Овде има забава. Ту- в-------.
T-- v--------.
Луѓето пијат шампањско. Лю--- п---- ш---------.
L----- p------ s----------.
Луѓето пијат вино и пиво. Лю--- п---- в--- і п---.
L----- p------ v--- і p---.
   
Пиеш ли алкохол? Ты п--- а---------- н----?
T- p---- a----------- n----?
Пиеш ли виски? Ты п--- в----?
T- p---- v----?
Пиеш ли кола со рум? Ты п--- к--- з р----?
T- p---- k--- z r----?
   
Јас не сакам шампањско. Я н- л---- ш---------.
Y- n- l------ s----------.
Јас не сакам вино. Я н- л---- в---.
Y- n- l------ v---.
Јас не сакам пиво. Я н- л---- п---.
Y- n- l------ p---.
   
Бебето сака млеко. Дз--- л----- м-----.
D------ l------- m-----.
Детето сака какао и сок од јаболко. Дз--- л----- к----- і я------ с--.
D------ l------- k----- і y-------- s--.
Жената сака сок од портокал и сок од грејпфрут. Жа----- л----- а---------- і г----------- с---.
Z-------- l------- a---------- і g----------- s---.