македонски » белоруски   Во куќа


17 [седумнаесет]

Во куќа

-

+ 17 [семнаццаць]17 [semnatstsats’]

+ У домеU dome

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскибеларуская
Еве ја нашата куќа. Во-- н-- д--.
V--- n--- d--.
+
Горе е покривот. На----- – д--.
N------ – d---.
+
Долу е подрумот. Ун--- – п-----.
U---- – p-----.
+
   
Позади куќата има градина. За д---- – с--.
Z- d---- – s--.
+
Пред куќата нема улица. Пе--- д---- н--- д-----.
P---- d---- n---- d-----.
+
Покрај куќата има дрвја. Ка-- д--- р------ д----.
K---- d--- r------- d----.
+
   
Еве го мојот стан. Во-- м-- к------.
V--- m--- k------.
+
Овде се кујната и бањата. Во-- к---- і в---- п----.
V--- k------ і v---- p----.
+
Таму се дневната соба и спалната соба. Та- ж--- п---- і с------.
T-- z---- p---- і s-------.
+
   
Влезната врата е затворена. Дз---- д--- з--------.
D----- d--- z----------.
+
Но прозорците се отворени. Ал- в---- а--------.
A-- v---- a----------.
+
Денес е жешко. Сё--- г-----.
S----- g------.
+
   
Ние одиме во дневната соба. Мы і---- у ж--- п----.
M- і---- u z---- p----.
+
Таму има една софа и една фотеља. Та- ё--- к----- і к-----.
T-- y----- k----- і k-----.
+
Седнете! Ся------ к--- л-----
S--------- k--- l----!
+
   
Таму стои мојот компјутер. Та- с----- м-- к--------.
T-- s------ m-- k---------.
+
Таму стои мојот стерео уред. Та- с----- м-- м------ ц----.
T-- s------ m-- m------- t-----.
+
Телевизорот е сосема нов. Тэ------- з---- н---.
T-------- z---- n---.
+