македонски » белоруски   Чистење на куќата


18 [осумнаесет]

Чистење на куќата

-

+ 18 [васемнаццаць]18 [vasemnatstsats’]

+ Прыбіранне ў домеPrybіranne u dome

18 [осумнаесет]

Чистење на куќата

-

18 [васемнаццаць]
18 [vasemnatstsats’]

Прыбіранне ў доме
Prybіranne u dome

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскибеларуская
Денес е сабота. Сё--- с-----.
S----- s-----.
+
Денес ние имаме време. Сё--- ў н-- ё--- в----- ч--.
S----- u n-- y----- v----- c---.
+
Денес ние ќе го чистиме станот. Сё--- м- п-------- у к------.
S----- m- p-------- u k------.
+
   
Јас ја чистам бањата. Я п--------- ў в----- п----.
Y- p----------- u v----- p----.
+
Мажот ми ја мие колата. Мо- м-- м-- м-----.
M-- m--- m-- m------.
+
Децата ги чистат велосипедите. Дз--- м---- в---------.
D----- m------ v---------.
+
   
Баба ги полева цвеќињата. Ба---- п------ к-----.
B------ p------ k-----.
+
Децата ја раскреваат детската соба. Дз--- п---------- ў д------- п----.
D----- p------------- u d---------- p----.
+
Мажот ми ја раскрева неговата работна маса. Мо- м-- п---------- н- п-------- с----.
M-- m--- p------------ n- p-------- s----.
+
   
Јас ги ставам алиштата во машината за перење алишта. Я к---- б------ ў п------- м-----.
Y- k---- b------- u p-------- m------.
+
Јас ги закачувам алиштата. Я р-------- б------.
Y- r---------- b-------.
+
Јас ги пеглам алиштата. Я п----- б------.
Y- p------ b-------.
+
   
Прозорците се извалкани. Во--- б------.
V---- b-------.
+
Подот е извалкан. Па----- б------.
P------ b-------.
+
Садовите се извалкани. По--- б-----.
P---- b-----.
+
   
Кој ги чисти прозорците? Хт- п---- в----?
K--- p---- v----?
+
Кој всмукува прашина? Хт- б---- п---------?
K--- b---- p----------?
+
Кој ги мие садовите? Хт- п---- п----?
K--- p---- p----?
+