македонски » белоруски   Во кујната


19 [деветнаесет]

Во кујната

-

+ 19 [дзевятнаццаць]19 [dzevyatnatstsats’]

+ На кухніNa kukhnі

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскибеларуская
Имаш ли нова кујна? У ц--- н---- к----?
U t----- n----- k------?
+
Што сакаш да готвиш денес? Шт- т- з-------- г------- с----?
S--- t- z---------- g-------- s-----?
+
Готвиш ли на електрична струја или на гас? Ты г----- н- э---------- ц- н- г------ п----?
T- g------ n- e----------- t-- n- g------ p-----?
+
   
Треба ли да го исечам кромидот? Мн- п------- ц-----?
M-- p-------- t-------?
+
Треба ли да ги излупам компирите? Мн- п--------- б-----?
M-- p---------- b-----?
+
Треба ли да ја измијам салатата? Мн- п----- с-----?
M-- p------ s-----?
+
   
Каде се чашите? Дз- ш------?
D-- s--------?
+
Каде се садовите? Дз- п----?
D-- p----?
+
Каде е приборот за јадење? Дз- с------- п------?
D-- s-------- p------?
+
   
Имаш ли отварач за конзерви? У ц--- ё--- к--------- н--?
U t----- y----- k--------- n---?
+
Имаш ли отварач за шишиња? У ц--- ё--- а--------- д-- б------?
U t----- y----- a--------- d--- b------?
+
Имаш ли извлекувач за плута? У ц--- ё--- ш-----?
U t----- y----- s------?
+
   
Дали ја готвиш супата во оваа тенџере? Ты в---- с-- у г---- к-------?
T- v----- s-- u g---- k-------?
+
Ја пржиш ли рибата во оваа тава? Ты с----- р--- н- г---- п-------?
T- s------- r--- n- g---- p-------?
+
Го печеш ли зеленчукот на оваа скара? Ты с----- г-------- н- г---- р------?
T- s------- g-------- n- g---- r--------?
+
   
Јас ја покривам масата. Я н----- н- с---.
Y- n------ n- s---.
+
Овде се ножевите, вилушките и лажиците. Во-- н---- в------- і л----.
V--- n----- v-------- і l-----.
+
Овде се чашите, чиниите и салфетите. Во-- ш------- т------ і с-------.
V--- s--------- t------ і s-------.
+