македонски » белоруски   Во градот


25 [дваесет и пет]

Во градот

-

+ 25 [дваццаць пяць]25 [dvatstsats’ pyats’]

+ У горадзеU goradze

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскибеларуская
Би сакал / сакала кон железничката станица. Мн- т---- н- в-----.
M-- t---- n- v-----.
+
Би сакал / сакала кон аеродромот. Мн- т---- ў а-------.
M-- t---- u a-------.
+
Би сакал / сакала во центарот на градот. Мн- т---- ў ц---- г-----.
M-- t---- u t----- g-----.
+
   
Како да стигнам до железничката станица? Як м-- т------ н- в-----?
Y-- m-- t------- n- v-----?
+
Како да стигнам до аеродромот? Як м-- т------ у а-------?
Y-- m-- t------- u a-------?
+
Како да стигнам до центарот на градот? Як м-- т------ у ц---- г-----?
Y-- m-- t------- u t----- g-----?
+
   
Ми треба такси. Мн- п-------- т----.
M-- p-------- t----.
+
Ми треба карта на градот. Мн- п-------- к---- г-----.
M-- p--------- k---- g-----.
+
Ми треба хотел. Мн- п-------- г--------.
M-- p--------- g----------.
+
   
Би сакал / сакала да изнајмам еден автомобил. Я х---- б- / х----- б- ў---- н------- м-----.
Y- k------ b- / k------- b- u------ n------- m------.
+
Еве ја мојата кредитна картичка. Во-- м-- к-------- к-----.
V--- m--- k--------- k-----.
+
Еве ја мојата возачка дозвола. Во-- м-- в------------ п----------.
V--- m-- v------------- p-----------.
+
   
Што има да се види во градот? Шт- м---- п--------- у г------?
S--- m----- p----------- u g------?
+
Појдете во стариот дел на градот. Сх------ ў с---- г-----
S--------- u s---- g----!
+
Направете една градска обиколка. Зр----- э-------- н- а--------
Z------- e--------- n- a-------!
+
   
Појдете на пристаништето. Сх------ ў п----
S--------- u p---!
+
Направете една пристанишна обиколка. Зр----- э-------- п- п-----
Z------- e--------- p- p-----!
+
Кои други знаменитости ги има освен тоа? Як-- я--- с--------- т-- ё--- а----- г-----?
Y----- y------ s---------- t-- y----- a------ g-----?
+