македонски » белоруски   Во хотел – пристигнување


27 [дваесет и седум]

Во хотел – пристигнување

-

27 [дваццаць сем]
27 [dvatstsats’ sem]

У гасцініцы – прыбыццё
U gastsіnіtsy – prybytstse

27 [дваесет и седум]

Во хотел – пристигнување

-

27 [дваццаць сем]
27 [dvatstsats’ sem]

У гасцініцы – прыбыццё
U gastsіnіtsy – prybytstse

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскибеларуская
Имате ли една слободна соба? У В-- ё--- в----- н----?
U V-- y----- v----- n----?
Јас резервирав една соба. Я з----------- / з------------ н----.
Y- z----------- / z------------ n----.
Моето презиме е Милер. Ма- п-------- – М----.
M-- p---------- – M-----.
   
Ми треба една еднокреветна соба. Мн- п------- а-------- н----.
M-- p------- a-------- n----.
Ми треба една двокреветна соба. Мн- п------- д-------- н----.
M-- p------- d--------- n----.
Колку чини собата за една вечер? Ко---- к----- н---- н- а--- н--?
K----- k------ n---- n- a--- n---?
   
Јас би сакал / сакала една соба со бања. Я х---- б- / х----- б- н---- з в----- п-----.
Y- k------ b- / k------- b- n---- z v----- p-----.
Јас би сакал / сакала една соба со туш. Я х---- б- / х----- б- н---- з д----.
Y- k------ b- / k------- b- n---- z d-----.
Можам ли да ја погледнам собата? Ма-- я ў------ н----?
M--- y- u-------- n----?
   
Има ли овде гаража? Ці ё--- т-- г----?
T-- y----- t-- g-----?
Има ли овде сеф? Ці ё--- т-- с---?
T-- y----- t-- s---?
Има ли овде факс? Ці ё--- т-- ф---?
T-- y----- t-- f---?
   
Добро, ќе ја земам собата. До---- я п-------- ў г---- н-----.
D----- y- p------------ u g---- n-----.
Еве ги клучевите. Во-- к----.
V--- k------.
Еве го мојот багаж. Во-- м-- б----.
V--- m-- b-----.
   
Во колку часот е појадокот? А я--- г------ с-------?
A y---- g------ s-------?
Во колку часот е ручекот? А я--- г------ а---?
A y---- g------ a---?
Во колку часот е вечерата? А я--- г------ в-----?
A y---- g------ v-------?