македонски » белоруски   Во ресторан 2


30 [триесет]

Во ресторан 2

-

+ 30 [трыццаць]30 [trytstsats’]

+ У рэстаране 2U restarane 2

30 [триесет]

Во ресторан 2

-

30 [трыццаць]
30 [trytstsats’]

У рэстаране 2
U restarane 2

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскибеларуская
Еден сок од јаболко, молам. Ка-- л----- ш------ я-------- с----
K--- l----- s-------- y---------- s---!
+
Една лимонада, молам. Ка-- л----- ш------ л--------
K--- l----- s-------- l-------!
+
Еден сок од домати, молам. Ка-- л----- ш------ т-------- с----
K--- l----- s-------- t-------- s---!
+
   
Јас би сакал / сакала една чаша црвено вино. Я х---- б- / х----- б- к---- ч-------- в---.
Y- k------ b- / k------- b- k----- c--------- v---.
+
Јас би сакал / сакала една чаша бело вино. Я х---- б- / х----- б- к---- б----- в---.
Y- k------ b- / k------- b- k----- b----- v---.
+
Јас би сакал / сакала едно шише шампањско. Я х---- б- / х----- б- б------- ш----------.
Y- k------ b- / k------- b- b------- s-----------.
+
   
Сакаш ли риба? Ты л---- р---?
T- l------ r---?
+
Сакаш ли говедско месо? Ты л---- я--------?
T- l------ y----------?
+
Сакаш ли свинско месо? Ты л---- с------?
T- l------ s------?
+
   
Јас би сакал / сакала нешто без месо. Я х---- б- / х----- б- ш---------- б-- м---.
Y- k------ b- / k------- b- s----------- b-- m----.
+
Јас би сакал / сакала една чинија со зеленчук. Я х---- б- / х----- б- з------ з г--------.
Y- k------ b- / k------- b- z------ z g--------.
+
Јас би сакал / сакала нешто, што не трае долго. Я х---- б- / х----- б- ш----------- ш-- м---- х---- п----------.
Y- k------ b- / k------- b- s------------ s--- m----- k----- p-----------.
+
   
Го сакате ли ова со ориз? Ва- п----- г--- з р----?
V-- p------ g--- z r----?
+
Го сакате ли ова со тестенини? Ва- п----- г--- з л-------?
V-- p------ g--- z l--------?
+
Го сакате ли ова со компири? Ва- п----- г--- з б------?
V-- p------ g--- z b------?
+
   
Ова не ми е вкусно. Гэ-- н-------.
G--- n---------.
+
Јадењето е студено. Еж- х-------.
E--- k---------.
+
Јас ова не го нарачав. Я г----- н- з------- / н- з--------.
Y- g----- n- z------- / n- z--------.
+