македонски » белоруски   Во ресторан 3


31 [триесет и еден]

Во ресторан 3

-

+ 31 [трыццаць адзін]31 [trytstsats’ adzіn]

+ У рэстаране 3U restarane 3

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскибеларуская
Јас би сакал / сакала едно предјадење. Я х---- б- / х----- б- з------.
Y- k------ b- / k------- b- z------.
+
Јас би сакал / сакала една салата. Я х---- б- / х----- б- с-----.
Y- k------ b- / k------- b- s-----.
+
Јас би сакал / сакала една супа. Я х---- б- / х----- б- с--.
Y- k------ b- / k------- b- s--.
+
   
Јас би сакал / сакала еден десерт. Я х---- б- / х----- б- д-----.
Y- k------ b- / k------- b- d-----.
+
Јас би сакал / сакала еден сладолед со шлаг. Я х---- б- / х----- б- м-------- з в-------.
Y- k------ b- / k------- b- m--------- z v---------.
+
Јас би сакал / сакала овошје или сирење. Я х---- б- / х----- б- с------- а-- с--.
Y- k------ b- / k------- b- s------- a-- s--.
+
   
Ние сакаме да појадуваме. Мы х----- б п--------.
M- k------- b p---------.
+
Ние сакаме да ручаме. Мы х----- б п--------.
M- k------- b p---------.
+
Ние сакаме да вечераме. Мы х----- б п---------.
M- k------- b p------------.
+
   
Што сакате за појадок? Шт- В- х----- б н- с-------?
S--- V- k------- b n- s--------?
+
Лепчиња со мармалад и мед? Бу----- з п------- і м----?
B------- z p------- і m----?
+
Тост со колбаси и сирење? То--- з к------- і с----?
T---- z k------- і s----?
+
   
Едно варено јајце? Ва----- я---?
V------ y----?
+
Едно јајце на око? Яе---?
Y--------?
+
Еден омлет? Ам---?
A----?
+
   
Молам, уште еден јогурт. Ка-- л----- п------ я--- ё-----.
K--- l----- p------- y------ y------.
+
Молам, уште сол и бибер. Ка-- л----- п------ я--- с--- і п----.
K--- l----- p------- y------ s--- і p-----.
+
Молам, уште една чаша вода. Ка-- л----- п------ я--- ш------ в---.
K--- l----- p------- y------ s-------- v---.
+