македонски » белоруски   Во ресторан 4


32 [триесет и два]

Во ресторан 4

-

+ 32 [трыццаць два]32 [trytstsats’ dva]

+ У рэстаране 4U restarane 4

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскибеларуская
Една порција помфрит со кечап. Ад-- б----- ф-- з к-------.
A--- b----- f-- z k--------.
+
И две со мајонез. І д--- п----- м------.
І d--- p------ m-------.
+
И три порции со пржен колбас со сенф. І т-- п----- с------- к------ з г-------.
І t-- p------ s-------- k------ z g---------.
+
   
Каков зеленчук имате? Як-- ў В-- ё--- г--------?
Y----- u V-- y----- g--------?
+
Имате ли грав? У В-- ё--- б---?
U V-- y----- b---?
+
Имате ли карфиол? У В-- ё--- к-------- к------?
U V-- y----- k----------- k------?
+
   
Јас со задоволство јадам пченка. Мн- п--------- к-------.
M-- p----------- k-------.
+
Јас сакам да јадам краставици. Мн- п--------- г----.
M-- p------------ g----.
+
Јас сакам да јадам домати. Мн- п--------- п-------.
M-- p------------ p-------.
+
   
Сакате ли да јадете исто така и млад кромид? Ва- т------ п--------- ц-----------?
V-- t------ p----------- t-------------?
+
Сакате ли да јадете исто така и кисела зелка? Ва- т------ п--------- к----- к------?
V-- t------ p----------- k------ k------?
+
Сакате ли да јадете исто така и леќа? Ва- т------ п--------- с-------?
V-- t------ p----------- s---------?
+
   
Јадеш ли исто така со задоволство и моркови? Та-- т------ п--------- м-----?
T--- t------ p----------- m-----?
+
Јадеш ли исто така радо и броколи? Та-- т------ п--------- б------?
T--- t------ p----------- b------?
+
Обожаваш ли да јадеш исто така и пиперки? Та-- т------ п--------- п------?
T--- t------ p----------- p------?
+
   
Јас не сакам кромид. Я н- л---- ц-----.
Y- n- l------ t-------.
+
Јас не сакам маслинки. Я н- л---- а----.
Y- n- l------ a----.
+
Јас не сакам печурки. Я н- л---- г----.
Y- n- l------ g----.
+